GAZETE SOKAK – DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 117’nci gününde devam ediyor.

Mezopotamya Ajans’ın haberine göre, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018’de başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 117’nci gününde devam ediyor. Güven, tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nden yargılandığı dava kapsamında 7 Kasım 2018’de SEGBİS ile katıldığı duruşmada açlık grevi eylemini başlattığını duyurmuştu.

Güven’in eylemi ardından 12 Ocak tarihinde Mehmet Öcalan, İmralı Cezaevi’nde PKK Lideri Öcalan ile görüşmüş, ancak Leyla Güven, yapılan görüşmenin tecridin sonlandırıldığı anlamına gelmediğini belirterek, Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile düzenli görüşme sağlanmayana kadar eylemini sürdüreceğini belirtmişti. Güven, tutuklu yargılandığı dava kapsamında katılmadığı duruşmada tahliye edildi. Eylemini 25 Ocak’tan bu yana Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin Bağcılar mahallesinde bulunan evinde sürdürüyor.

TUTUKLULARIN EYLEMİ SÜRÜYOR

Güven’in ardından açlık grevine başlayan Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde HDP üyesi Nasır Yağız’ın eylemi 104, Strasbuorg’ta 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş’in eylemi 78, cezaevlerinde 16 Aralık’ta başlayan tutukluların 79 gündür eylemleri devam ediyor. Ayrıca 1 Mart itibariyle cezaevinde bulunan PKK’li ve PJAK’lı bütün tutuklular açlık grevi eylemine başladı.

GÖZALTINA ALINANLAR EYLEMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Son olarak HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ile birlikte 5 HDP üyesi, dün HDP Diyarbakır İl binasında süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. Başlatılan eylem sonrası il binası, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile dün akşam basılarak, açlık grevi eylemcisi 5 kişi gözaltına alındı. HDP Milletvekili Dersim Dağ il binasında, gözaltına alınan HDP üyeleri Salih Cansever, İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin ve Bilal Özgezer ise Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde eylemlerin sürdürüyor.

DESTEK VE DAYANIŞMA ZİYARETLERİ

Açlık grevi eylemlerine destek ve dayanışma ziyaretleri de sürüyor. Bu kapsamda her gün aydın, yazar, sanatçı ve siyasetçiler tarafından Leyla Güven’e ziyaretler gerçekleştiriliyor. Son olarak Kürt sanatçılar Kadir Çat ve Koma Pel üyesi İlyas Arzu, Leyla Güven’i evinde ziyaret etti. Ayrıca Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, HDK’nin Mersin, İstanbul ve Antalya bileşenleri Güven’e dayanışma ziyaretinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...