Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kerkük’te durumun giderek kötüleştiğini belirterek, Bağdat ile Erbil’e çağrıda bulundu.

KYB Politbürosu tarafından yapılan açıklamada, Kerkük ve çevresine yerleştirilen Iraklı güçlerin bölgede güvenliği sağlayamadığı vurgulanarak, Irak ve Kürdistan hükümetlerine Birleşmiş Milletler’in (BM) de yardmıyla soruna çözüm bulması istendi.

Erbil ve Bağdat’a, BM’nin desteğiyle bölgede güvenliğin sağlanması için, içinde Peşmerge Güçleri ve Iraklı güvenlik güçlerinin yer aldığı ortak bir güç oluşturulması talebinde bulunan KYB, aksi takdirde başka seçeneklere yöneleceğini kaydetti.

Cabbar Yaver: Bölgelere dönmeye hazırız

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, dün yaptığı açıklamada “tartışmalı bölgeler” diye adlandırılan Kürdistan idaresi dışında kalan bölgelere dönmeye hazır olduklarını söylemişti.

Cabbar Yaver, son dönemlerde artan DAİŞ saldırıları nedeniyle Diyala sınırı, Karatepe, Tuzhurmatu, Şergat bölgeleri ile Kerkük’ün çevresindeki birçok köyün boşaldığını belirtmişti.

Peşmerge Güçleri’nin bölgedeki huzur ve güvenliğin sağlanması için Kerkük’e dönmesinin önemini vurgulayan Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri, bunun Irak ve Kürdistan hükümetleri arasında yapılacak bir anlaşmayla mümkün olabileceğini kaydetmişti.

16 Ekim 2017’de peşmergelerin çekilmesi

16 Ekim 2017’de Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı bazı peşmergelerin çekilmesiyle Iraklı güçler ile Şii Heşdi Şabi milisleri Kerkük, Tuzhurmatu ve diğer tartışmalı bölgelere girmişti.

Sözkonusu güçlerin bölgeye girmesiyle birçok Kürt memur ve yetkili görevinden alınmış, başta Kürtler olmak üzere çok sayıda sivil evlerini terketmek zorunda kalmıştı. (İZNEWS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...