GAZETE SOKAK- Hakkari’de merkeze bağlı Bay (Bayê) Köyü sakinlerinin bir araya geldiği kuzu kırpma şenliği, süren yayla yasakları nedeniyle eski coşkusundan uzak olsa da, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.

Yüzyıllardır süren önemli bir gelenek haline dönüşen kuzu kırpma (berxbir) şenlikleri, bu yıl da birçok bölge kentinde düzenlendi. Besicilik yapan köylülerin her yıl Ağustos ayı içerisinde belirledikleri bir günde bir araya gelerek düzenlediği şenliklerden birinin adresi Hakkari’nin merkeze bağlı Bay (Bayê) Köyü oldu.

Köylüleri şenlik için bu yıl Zoma Pişta Bayê yaylasında bir araya geldi. Ancak geçmiş yıllarda büyük kalabalıklara ev sahipliği yapan şenlik, renkli görüntülere sahne olsa da, içerisinde bulunulan savaş koşulları ve yayla yasakları nedeniyle son birkaç yıldır olduğu gibi eski coşkusundan uzaktı.

‘HAYVANCILIK YAPILMAZ HALE GELDİ’

Yayla ve meraların yasaklanması nedeniyle bölgede tarım ve hayvancılığın gerilediğini belirten besicilerden Cahit Çiftçi, “Yasaklar nedeniyle hayvancılık yapılmaz hale geldi, et fiyatları arttı. Bu yüzden eskisi gibi her tarafta kuzu kırpma şenlikleri yapılamıyor. Ama bizler bu geleneğe sahip çıkmaya çalışıyoruz. Daha önceleri çok daha renkli şenlikler eşliğinde bu etkinlik yapılırdı. Bu yasaklar kalkmalı ve yine şenlik ve festivallerle kuzularımızı kırpmalıyız” dedi.

Düzenledikleri şenliğe bütün dost ve akrabalarını davet ettiklerini dile getiren köylülerden Cindi Beyter de, buraya gelenlerin güzel ve eğlenceli zamanlar geçirdiğini ifade etti.

Kuzu kırpma şenliklerine katılanlar arasında kuzu ve oğlakları satın almaya gelen tüccarlar da var. Aileler, yıl boyunca besleyip, geçimleri için ayırdıklarının dışındaki küçükbaş hayvanları satmak için gelen tüccarlarla pazarlığa oturuyor.

‘KADINLAR HER İŞİ YAPIYOR’

Kuzu kırparken rastladığımız ismini vermek istemeyen bir köylü kadın ise, ciddiyetle yaptığı işi “Yıllardır kuzularımı kendim kırpıyorum. Bu bölgede kadınlar her işi yapıyor. Ben de kendi işimi kendim görüyorum. Buralarda yaşıyorsanız her işi yapabilmeniz gerekiyor” sözleriyle dile getirdi. Tek geçim kaynakları olan hayvancılıktan kar elde edemediklerinden yakınan kadın, “Tek dileğim herkesin kadına gereken değeri vermesi ve ailelerin çocuklarını okutması” dedi.

GENÇLERİN EĞLENCESİ QÊLANE OYUNU

Köyün gençlerinin en büyük eğlencesi ise, oynadıkları Qêlane oyunu. İki gruba ayrılan gençlerin, üç dikili taşı devirmeye çalışmalarına dayanan oyunu oynayan gençler, eğlenceli zamanlar geçirdi. (Kaynak: MA – Hamza Gündüz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...