GAZETE SOKAK – QSD güçleri, Kuzey-Doğu Suriye’de DAİŞ’in son kalesi olan Hecîn’e ulaştı. Kasabanın alınması an meselesi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Cizre Fırtınası Hamlesi kapsamında Kuzey-Doğu Suriye’de DAİŞ’in elinde bulunan son yerleşim yeri Hecin beldesine başlattığı operasyon, 7’nci gününde devam ediyor. 11 Eylül günü harekete geçen QSD güçleri, iki koldan bölgede operasyon düzenliyor. Operasyon kapsamında bugüne kadar yaklaşık 10 kilometrekarelik bir alan DAİŞ’ten kurtarıldı.

SİVİLLER GÜVENLİ BÖLGEYE TAŞINIYOR

Baxoz ve Behre köylerinde operasyona başlayan QSD güçleri ile DAİŞ’liler arasında, Sûsa köyünde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalarda çok sayıda DAİŞ üyesi öldürülürken, yüzlerce sivil de esaretten kurtuldu. Kurtarılan siviller Hecin’in doğusunda, güvenli alanlarda oluşturulan kamplara yerleştiriliyor. Kampın güvenliği QSD savaşçıları tarafından sağlanırken, kampın yardımına ise Kuzey-Doğu Suriye kentleri koşuyor.

HAMLE SÖZCÜSÜ: AŞAMA AŞAMA DAİŞ’İ YOK ETTİK

9 Eylül 2017’de başlayan Cizre Fırtınası Hamlesinin Sözcüsü olan Lilwa Ebdullah, DAİŞ’in elinde kalan son yere de operasyon başlattıklarını ve bunun başarılı bir şekilde yürüdüğünü belirtti. Savaşçıların DAİŞ’e karşı amansız bir mücadele yürüttüğüne dikkat çeken Ebdullah, çok sayıda köy, mezra ve stratejik noktayı özgürleştirdiklerini aktardı. Böylesi bir operasyon sırasında kurtardıkları yüzlerce sivil için kamplar da oluşturduklarını belirten Ebdullah, “Suriye halklarının başına bela olmuş terörün sonunu getirmeye çok az kaldı. Savaşçılarımız şimdi Hecin kapısındalar. Önemli bir yer olan bölgede son operasyonlarımızı yapıyoruz. Kalan son yurttaşlarımızı da kurtaracağız. Bulunduğumuz her yerin güvenliğini sağlamaya devam edeceğiz. Bu operasyon duruma göre uzun da sürebilir. Nasıl aşama aşama tüm kentlerimizi onlardan aldıysak, halkımızın bu yerleşim yerini de alacağız. Bu kapsamda sürprizler de yapabiliriz” dedi.

‘SURİYE HALKINA NEREDEN TEHDİT GELİRSE’

Ebdullah, sadece DAİŞ değil Suriye halkı için nereden tehdit gelirse gelsin mücadele edeceklerini ifade etti. Operasyon hakkında kamuoyunu zaman zaman bilgilendireceklerini ifade eden Ebdullah, “Özgür Hecin’e az kaldı” dedi.

HECİN’İN ÖNEMİ

Dêrazor kentinde Fırat Nehri üzerinde bulunan Hecin, Suriye rejimi ile QSD güçleri arasında bulunuyor. Bölgenin uzunluğu 35 kilometre olurken genişliği ise yaklaşık 8 kilometre. QSD güçlerinin bu alandaki mücadelesi Elbu Kemal’e kadar uzanırken, bu bölgenin de DAİŞ’ten alınmasıyla Kuzey-Doğu Suriye’de DAİŞ’in varlığı tamamen sona erecek. (Kaynak: MA – Nazım Daştan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...