GAZETE SOKAK – Çocukluğundan beri resim aşkı nedeniyle kurs kurs gezen Ahmet Gül, sürekli sınav sisteminin değişmesinden ötürü Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kazanamadı. Resme olan ilgisini yitirmeyen Gül, bir arkadaşıyla birlikte daha önce denenmeyen tarzda kuru boya ile kütük üzerine resimler yapıyor.

Urfa’da yaşayan 19 yaşındaki Ahmet Gül, çok istediği Güzel Sanatlar Fakültesi’ni sürekli değişen sınav sistemi nedeniyle kazanamayınca sanat alanında farklı çalışmalar yürütmeye başladı. Gül bir arkadaşıyla birlikte Türkiye’de daha önceden uygulanmayan ağaç kütüğü üzerine kuru boya ile resim yapmaya başladı. İlkokulda annesinin ısrarı üzerine resim kurslarına yazıldığını, lisede farklılık katmak için kuru boyayla ilk kütük çalışmasını hazırladığını söyleyen Gül, “Kendimden büyük resim çantamla o kurs senin, bu kurs benim gezdim” diyerek resimle tanıştığı yılları anlattı.

Çalışmalarını ilk takip ettiği ressamın Ressam Bob Ross olduğunu ifade eden Gül, “İlk okulda bir hocam vardı, resme olan ilgilimi biliyordu. Daha iyi eğitim almam için hafta sonları okulda kurs açtı. Arkadaşlarım top oynar, ya da başka etkinlikler yaparken benim elimde kendimden büyük resim çantası ile okula resim yapmaya giderdim. Şu anda bile arkadaşlarım başka uğraşlar peşinde, ben elimde resim çantam kurs kurs geziyorum. Güzel Sanatlar Lisesi’ne geçiş yapmak istedim, İmam Hatip’e gitmeyi ret ettim” dedi.

Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanıp, tamamlayan Gül, bundan sonraki planının üniversitede Güzel Sanatlar Fakültesi’ne gitmek olduğunu dile getirerek 2 kez girdiği sınavı kazanamadığını söyledi.

‘YETENEK YERİNE PUAN ESAS ALINIYOR’

Önceleri Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yetenekle öğrenci aldığını, ancak şimdilerde puanın da etkili olduğunu söyleyen Gül,”Geçen yıl puandan dolayı kazanamadım. Urfa’da üniversiteyi kazanamayan her genç gibi çağrı merkezinde işe başladım. Sonrasında matbaa da çalıştım. O süreçte resmi bırakmadım, aksine daha fazla çalıştım. Bu yıl yine sınavdan dolayı bir sorun oluştu. Bir yıl daha üniversiteye giremiyorsam, bir yıl daha buradaysam yeni şeyler yapmam lazım dedim ve daha iyisini yapıyorum” ifadesinde bulundu.

Atölyesi olmadığı için aile evindeki odasını atölyeye çeviren Gül, bir arkadaşı ile birlikte yabancı sanatçıların kütük çalışmalarını izleyerek yeni şeyler denediklerini anlattı. Kütüklerden aksesuar, masa ve benzeri şeylerin yapıldığını söyleyen Gül, arkadaşı ile birlikte kuru boya ile kütük üzerine resim yapmayı denediklerini ve bunun da Türkiye’de benzerinin olmadığını belirtti. Bunları yaparken örneklerinin olmadığını dile getiren Gül, bu çalışmayı örnek alacakları kimsenin olmadığına dikkat çekerek, “Bir resmi kağıt üzerinde kuru boya ile iki saatte yapıyorsam, kütük üzerinde 4 saatte yapıyorum. Yine kütük üzerinde kullandığım kuru boyaları Urfa’da bulamıyorum” diye konuştu. Gül, eserlerini sosyal medyada paylaşmaya başladıktan sonra siparişler almaya başladığını da belirtti.

‘SINAV SİSTEMİ DEĞİŞİNCE…’

Tekrar üniversite sınavına gireceğini, ancak yaptığı bu çalışmalara devam edeceğini söyleyen Gül, “Grafik tasarımcılığı düşünüyorum. Ancak sürekli değişen sınav sistemi yüzünden açıkta kaldım” dedi. (MEZOPOTAMYA AJANS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...