GAZETE SOKAK – Kutudere bölgesinde devam eden yangına müdahale edilmesine izin verilmiyor. Doğa gönüllüsü Haydar Çetinkaya sosyal medya hesabında, “Yangınlar Daire Başkanlığı sen ne için varsın? Arıyoruz telefonlara cevap veren ya da ilgilenen yok” sözleriyle tepki gösterdi.

Dersim merkez Kutudere bölgesi Roj Deresi’nde 2 gün önce havadan yapılan bombardıman sonucu çıkan orman yangını sürüyor.

Yangının olduğu bölgedeki köyler, 90’lı yıllarda boşaltılmış, bir kısmı ise, “özel güvelik bölgesi” kapsamında. Boş olan köylerde kimse yaşamadığı için yangınlar hakkında bilgi edinilemiyor. Yangının olduğu bölgelerdeki bazı köylerde ise, sadece çok az dumanı görülebiliyor.

YİNE GÜVENLİK GEREKÇESİ

Dersim’deki doğa gönüllüleri Orman İşletme Müdürlüğü’nü arayarak müdahalenin bir an önce edilmesi gerektiğini söyledi. Orman İşletme Müdürlüğü’nün yangına ilişkin gönüllülere, “güvenlik” gerekçesi ile izin verilmediğini belirterek, yapabilecekleri bir şeyin olmadığı yanıtını verdi.

‘TELEFONLARA CEVAP VEREN YOK’

Doğa gönüllüsü Haydar Çetinkaya da sosyal medya hesabında duruma şu sözlerle tepki gösterdi: “Yangınlar Daire Başkanlığı sen ne için varsın? Arıyoruz telefonlara cevap veren ya da ilgilenen yok. 48 saate girecek hala Tunceli/Dersim yangınlarına müdahale yok. Memleketimden topladığınız vergiler haram olsun size. Buraya yaklaşımınız ayırımcı bir yaklaşım. Burası bu memleketin bir şehri değil mi?” (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...