Kuş yemi satarak geçimlerini sağlayan kadınlar, pandemi boyunca çalışamadıkları için kiralarını ödeyemez hale geldi.

GAZETE SOKAK – Ekonomik kriz, pandemiyle birlikte katlanarak büyüdü. Özellikle gündelik işlerle geçimlerini sağlayanlar, kapanma süreçlerinde büyük bir zorlukla karşı karşıya kaldı. İzmir’in Konak ilçesinde bulunan tarihi İzmir Saat Kulesi önünde kuş yemi satan kadınlar, günlük 30 ila 40 TL kazançlarıyla geçinmeye çalışıyor.

KEMOTERAPİ GÖRÜYOR

Saat Kulesi önünde 9 yıldır kuş yemi satan Fatma Seymen, kanser hastalığı nedeniyle kemoterapi görüyor. Hastalığı nedeniyle başka iş bulamayan ve 5 çocuğuna da bakmak zorunda kalan Seymen, “Bulaşık işi olsa da yaparım” sözleriyle çaresizliğini dile getirdi.

PEYNİR ALAMIYOR

Sabah 08.00’den akşam 19.00’a kadar kuş yemi satan Seymen, geçinemediğini belirtti. Yazın güneşin, kışın yağmurun altında çalıştığını dile getiren Seymen, “18 yaşındaki çocuğum da burada benimle beraber su satıyordu, trafik kazası geçirince tek çalışmak zorunda kaldım. 2 aydır evime peynir alamıyorum, 600 lira kira ödüyorum, kazandığım para ise sadece elektrik ve suya yetiyor” dedi.

PERİŞAN OLDULAR

Eşini kaybettikten sonra çalışmak zorunda kaldığını belirten 53 yaşındaki Mefaret İyioğlu ise torunlarıyla birlikte kuş yemi satıyor. Kızının da çalışmasından kaynaklı her gün torunlarını kendisiyle birlikte getirdiğini aktaran İyioğlu, “Sabahtan akşama kadar çocuklarla beraber güneşin önünde perişan oluyoruz. 400 TL kirası olan kapısı penceresi olmayan evde yaşıyorum, belediye bize yardım yapmıyor” diye anlattı.

BAKKALA BORÇLU

Pandemi boyunca zor zamanlar geçirdiğini ifade eden İyioğlu, “Pandemi boyunca evde oturmak zorunda kaldım. Bu nedenle kiramı ödeyemiyorum, bakkallara dünya kadar borç yaptım. Hiçbir yerden destek almıyorum buradan kazandığım 30-40 TL ile geçimimi sağlıyorum. Pazar yasakları kalkarsa biraz olsun rahatlarız burası, Pazar günleri yoğun oluyor” diye belirtti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...