GAZETE SOKAK – Diyarbakır’da, Kürt partilerin düzenlediği “Ulusal Birlik Çalıştayı” başladı. Çalıştayda, “kalıcı bir ulusal ittifak modeli, ittifak önündeki potansiyel engellerin kaldırılması ve Kürtlerin kazanımlarına yönelik saldırılara karşı ortak tutum” konularının ele alınacak.

Daha önce “Kürdistani İttifak” adıyla bir araya gelen Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürdistan Demokrat Platformu (PDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) ve Azadi Partisi’nin öncülüğünde Diyarbakır’da “Ulusal Birlik Çalıştayı” düzenliyor.

Üç ana gündem

“Kalıcı İttifak Kalıcı Özgürlük” şiarıyla 18-19 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan çalıştayda üç ana gündem ele alınacak.

Daha önce Rûdaw’a konuşan Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, çalıştayın gündemini şu şekilde sıralamıştı:

“Birinci gündem kalıcı ulusal ittifak modeli, ismi, programı ve işleyişi üzerine olacak. İkinci gündem ise ise kalıcı ulusal ittifak önündeki potansiyel engellerin kaldırılması ve ulusal değerlerde ortaklaşmanın sağlanması tartışılacak. Üçüncü gündeminde de Kürtlerin kazanımlarına yönelik artan saldırılara karşı ortak tutum konusu ele alınacak.”

Azadî Hareketi katılmıyor

Basında, çalıştaya Kürdistan İslami Hareketi’nin (AZADİ) de katılacağı belirtilmişti. Ancak Azadi Hareketi, Ulusal Birlik Çalıştay’ına katılacakları yönünde çıkan haberlerin yanlış bilgilendirme sonucu sehven yapıldığını ve çalıştaya katılmayacaklarını duyurdu. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...