GAZETE SOKAK – Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, partilerinin Hakkari İl Örgütü kongresinde yaptığı konuşmada, “Kimsenin Kürtlere diz çöktüremeyeceğini göstermek için bütün gücümüzle çalışacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari İl Örgütü, gerçekleştirilen 2. Olağan kongre ile yeni yönetimini belirledi. Gerçekleştirilen kongreye, aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı olan partinin Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, Hakkari Milletvekili Sait Dede, Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, partili eski milletvekillerinden Esat Canan ve Nihat Akdoğan gibi isimlerle birlikte ile HDP ve DBP yöneticileri, bazı STK temsilcileri ve Barış Anneleri katıldı.

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan kongrede, partinin tutuklu Hakkari Milletvekili Leyla Güven, eski milletvekilleri Abdullah Zeydan ve Selma Irmak ile görevden alındıktan daha sonra tutuklanan Hakkari Belediye eş başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi’nin gönderdikleri mesajları okundu.

‘YEREL SEÇİMDE HALKIN İRADESİ YENİDEN ORTAYA ÇIKACAKTIR’

Mali ve faaliyet raporlarının paylaşılmasının ardından konuşan Hakkari Milletvekili Sait Dede, partileri üzerindeki baskıların üzerinde durdu. Kürt halkının kazanımlarını korumak için mücadele etmeye devam edeceğini söyleyen Dede, Hakkari halkının da önümüzdeki yerel seçimlerde iradesini yeniden eline almak için var gücü ile çalışacağını ifade etti. Dede, belediye atanan mevcut kayyum yönetimine ise “Hakkari’nin gerçek belediye başkanları Nurullah Çiftçi ve Dilek Hatipoğlu’dur. Sizler istediğiniz kadar o beton duvarlar ardında kendinizi başkan sanabilirsiniz ama bu halkın gerçek iradesi önümüzdeki Mart’ta yeniden ortaya çıkacaktır” sözleriyle seslendi.

ULUSAL BİRLİĞİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan da, yaptığı konuşmasında Kürt halkı üzerinde yıllardır uygulanan baskıların son birkaç yıldır Sayın Öcalan ve bölge halkı üzerine büyük bir tecrit politikasına dönüştüğünü ifade etti.

Öcalan, “Kürtler, bu tecrit ve baskıları ancak birlik olarak aşabilirler. Bu birliktelik ile sadece tek parçada olan Kürtlerin değil, bütün bölgelerdeki Kürtlerin kazanımlarını koruyabiliriz. Onun için en önemli işimiz, birliğimiz sağlamaktır” diye konuştu.

‘MİSAFİR DEĞİL, BU COĞRAFYANIN SAHİBİYİZ’

Yine Kürt siyaseti üzerindeki baskıların üzerinde duran DTK Eş Başkanı ve HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk ise, “Biz Kürtler bu coğrafyada misafir değil, bu coğrafyanın sahibiyiz. Kürt siyaseti üzerindeki baskılar devam ediyor. Kürt sorununu çözmek istiyorsanız Türkiye’nin demokratikleşmesi gerekiyor. Kürtlerin de ulusal birliklerini sağlamları gerekiyor. Önümüzdeki yerel seçimleri lehimize çevirebiliriz. AKP ve MHP ittifakı son yıllarda Kürtlere büyük baskılar uyguladı. Sur, Cizre, Nusaybin ve daha birçok yer yıkıldı. Bunu yanı sıra siyasi olarak da hem Sayın Öcalan hem de siyasetçilerimiz üzerine büyük bir baskı ve tecrit var. Onlar Kürtlerin gücünü bildikleri için her geçen gün baskılarını arttırarak devam ettirmek istiyorlar. Bizler de bu baskılara son vermek için yerel seçimlerde onların bu politikalarının yanlış oluğunu, kimsenin Kürtlere diz çöktüremeyeceğini göstermek için bütün gücümüzle çalışacağız. Aksi takdirde bunlar ‘bu uygulamalarla bizler doğru yoldayız, o zaman daha ileri gitmeliyiz’ derler. Bu mücadelede birlikte çalışarak başaracağız” dedi.

YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

Yapılan konuşmaların ardından tek liste ile girilen seçimlerde İl Eş Başkanlığı görevine partililerin oylarıyla Zeynep Kaya ve Sinan Kaya seçildi.

Kongre, seçimin ardından Hozan Xecê’nin konseri ile son buldu. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...