GAZETE SOKAK – 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na ilişkin açıklama yapan KESK, “Her millet diliyle vardır. Ancak Kürt diline yönelik baskılar sürüyor. Kürt diline yönelik bütün saldırılara karşı, Kürtler kendi dilinde direniyor” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Van Şubeler Platformu, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’na dair yazılı açıklama yaptı. KESK Dönem Sözcüsü olan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Şube Başkanı Figen Çolakoğlu adına yapılan açıklamada, dilin halk açısından önemine vurgu yapılarak, “Her millet, diliyle vardır. Ancak Kürt diline yönelik baskılar sürüyor. Kürt diline yönelik bütün saldırılara karşı, Kürtler, kendi dilinde direniyor” denildi.

“DİLİMİZİ KULLANMAK İSTİYORUZ’

Bir dilin varlığını sürdürebilmesi için günlük yaşamın bir parçası haline getirilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Bizlerde her millet gibi, günlük yaşamda dilimizi kullanmak istiyoruz. Ancak bugün Kürt dilinin yükü ve sorumluğu, sadece Kürtlerin omuzlarında. Her Kürt, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olmasını talep ediyor. Kürtler yıllardır bunun sağlanması için mücadele ediyor” ifadelerine yer verildi.

SALDIRI 100 YILDIR DEVAM EDİYOR

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile Kürtçe yayın yapan radyo, televizyon, dergi ve Kürtçe eğitim veren kurumların kapatıldığının hatırlatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi: “Son zamanlarda mezar taşlarında Kürtçe harfler yer aldığı gerekçesiyle yapılan saldırılar artarak devam ediyor. Yine belediyelere atanan kayyımlar, Kürt dilini yasaklıyor. Bu uygulamalar, Kürt diline yönelik 100 yıl önce başlayan saldırıların devam ettiğini gösteriyor. Yüz yıldır uygulamalar değişmedi.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...