GAZETE SOKAK – Kürtlerin İstanbul seçimlerinde AKP’ye bir kez daha gereken cevabı vereceğini belirten Vanlılar, oyların verileceği Ekrem İmamoğlu’na, “Umarım iktidar olunca değişmez” uyarısı yaptı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yenileme kararı aldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimi Pazar günü gerçekleşecek. İstanbul seçimine az bir süre kala Van halkı, Kürtlerin oylarını CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na vermesi gerektiğini söyledi.

‘İSTANBUL’DAKİ VANLILAR AKP’YE GEREKEN DERSİ VERECEK’

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul seçimlerini hak ederek kazandığını; ancak mazbatasının elinden alındığını hatırlatan Nihat Kurt, “AKP sonradan hileyle seçimi iptal etti. Bu zaferin önüne geçemezler. Halk, bir şey istiyorsa bunun önüne geçilemez ve engellenemez. Doğu’da, batıda neresi olursa olsun bir zafer kazanılmışsa bunun önüne geçilemez. İstanbul halkı da bunu böyle düşünüyor ve istiyor” diye konuştu.
İstanbul’da yaşayan Vanlıların yaşanan haksızlığa karşı gereken cevabı vereceğini söyleyen Kurt, “Kürt halkı ezilmiş bir halktır. Orada yaşananları görüyor. İnsanlar işsiz güçsüz. İstanbul’da yaşayan Vanlılar seçimlerde gereken dersi bir kez daha verecektir” dedi.

‘HALK İMAMOĞLU’NU İSTİYOR’

İstanbul seçiminde adaletin yerini bulacağını dile getiren Musa Demir de, “Herkes seçimlerden sonra nelerin döndüğünü biliyor. Yalanın, hilenin, dalaverenin sonu yoktur. İmamoğlu yine seçilecektir, bundan şüphemiz yoktur. İmamoğlu’na büyük bir haksızlık yapıldı. İktidar kazanamadığı seçimle ilgili yalan dolan işlere kalkıştı. Halk, İmamoğlu’nu istiyor. Çünkü halk gerçek meseleyi biliyor. Zor kullanarak, güç kullanarak, hakkaniyeti kimse sağlayamaz. Adalet neyi gerektiriyorsa o olacak. AKP bilsin ki zorla güzellik olmaz” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN’DAN BIKTIK’

Seçimde Kürtlerin İmamoğlu’ndan yana oy kullanacağını söyleyen bir diğer yurttaş da Ferhat Duman. Duman, “HDP, 31 Mart’taki seçimde de ona destek verdi. Desteğimiz devam edecektir. Erdoğan’dan bıktık. O yüzden İmamoğlu’na oy vereceğiz. Bize diktatör değil; demokrasi, insan hakları lazım. Erdoğan gitsin diye oylarımızı İmamoğlu’na vereceğiz. İktidar bugüne kadar Kürtlerin sorunları için bir çözüm bulmadı ve bulmayacaktır da. Bizim çözümümüz kendi elimizde. Hiçbir halk başka bir halk için çözüm bulamaz. O yüzden Kürtlerin kendi sorunları çözmesi için birlik olmaları gerekiyor” diye konuştu.

İstanbul seçiminin kaderini yine Kürtlerin belirleyeceğini söyleyen Mehmet Ceylan da, “AKP iktidara gelmeden önce Kürtlere verdiği sözü unuttu. İmamoğlu iyi olacak. Umarım o da iktidar olunca söylediklerini unutmaz” diye uyarılarda bulundu.

‘KAYYUMLARI NEDEN YARGILAMADILAR?’

Bölgede 2014 yılında belediyelerin çoğunun Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeyken kayyum atandığını hatırlatan Hüseyin Yüzer de, “Eski belediye başkanımız Bekir Kaya o kadar iyi ve temiz bir insandı ama cezaevine attılar, belediyeyi sömüren kayyumlara tek bir şey yapmadılar. Erdoğan’ın işi, kendisine muhalif olanı tutuklamaktır. Muhalifi yargıladığı gibi yandaşı da yargılasın da görelim. İmamoğlu, insanlar tarafından sevilen biridir. Yine halk onu seçecektir. İmamoğlu’nun hakkaniyetli yaklaşacağını düşünüyorum. Umarım iktidar olunca değişmez” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...