GAZETE SOKAK – ABD’li senatör Lindsey Graham, Trump ile görüştükten sonar yaptığı açıklamadı, “Şu dünyada son istediğimiz şey Kürtler ve Türkler arasında bir savaş. Bu durum IŞİD üzerindeki baskıyı azaltır ve daha da önemlisi İran bu durumun kazananı olur” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da bir görüşme yapan Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Suriye’den çekilmeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. ABD yönetiminin geri çekilmeyi yeniden değerlendirdiğini belirten Graham, görüşme öncesi Trump’tan çekilmeyi yavaşlatmasını isteyeceğini söyledi.

‘İYİ HİSSETMEMİ SAĞLADI’

Graham, görüşme sonrası yaptığı açıklamada ise, “Bana bazı bilmediğim şeyler söyledi ve bunlar Suriye’de nereye ilerlediğimiz hususunda hiç olmadığım kadar iyi hissetmemi sağladı” dedi. Gazetecilerin, “Trump çekilmeyi yavaşlatmayı kabul etti mi?” sorusuna “Başkan, Suriye’den ayrıldığımızda IŞİD’in tamamen yenilmiş olması gerektiğine inanıyor” yanıtını Graham, şöyle devam etti: “Şu an daha akıllı hareket ederek biraz daha ağırdan alıyoruz. Bir duraklama halindeyiz ve Başkan’ın amaçladığı çekilmeyi nasıl daha iyi bir şekilde gerçekleştirebiliriz konusunu yeniden değerlendiriyoruz. Önümüzdeki birkaç hafta içinde neler olacağını göreceğiz.”

‘ÇATIŞMA YAŞANMAMASI KONUSUNDA KARARLIYIZ’

Senatör Graham, görüşmede YPG’nin de gündeme geldiğini ve Trump’ın, Türkiye ile YPG arasında bir çatışma yaşanmamasını sağlamak konusunda kararlı olduğunu da ifade etti. Graham böyle bir çatışmayı engellemek için de Türkiye’ye bir “tampon bölge” güvencesi sağlanabileceğinin konuşulduğunu belirterek, şunları söyledi: “Hiç kimse yokken Kürtler yanımızdaydı. Ve Başkan da onların içinde olduğu durumun farkında. Trump, Türkiye ile konuşacak ve onlara ihtiyaçları olan tampon bölgeyi alacakları konusunda güvence verecek. Şu dünyada son istediğimiz şey Kürtler ve Türkler arasında bir savaş. Bu durum IŞİD üzerindeki baskıyı azaltır ve daha da önemlisi İran bu durumun kazananı olur.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...