GAZETE SOKAK – ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’nin Türkiye ve Suriye’deki Demokratik Suriye Güçleri (SDG) arasında bir çözüm bulmaya çalıştığını söyledi.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Demokratik Suriye Güçleri ve yerel güçlerle çalıştığını beliterek, “Türkiye ve Kürt güçleri arasında bir çözüm bulmak için çaba harcadığını” belirtti.

ABD’li güçlere herhangi bir saldırı gerçekleşmesi halinde buna sert bir şekilde yanıt vereceklerini ifade eden Jeffrey, ABD’nin Suriye’de iki amacının olduğunu, bunlardan birinin IŞİD’i tümüyle yok etmek, diğerinin ise İran güçlerini Suriye topraklarından çıkarmak olduğunu vurguladı.

Jeffrey İran ile ilgili açıklamasında, “ABD, İran’ı siyasi yollarla Suriye topraklarından çıkarmak istiyor ancak İsrail silahlı seçeneği kullanarak bunu gerçekleştirmeyi tercih ediyor” dedi.

Üç gündür Türk Silahlı Kuvetleri’ne (TSK) bağlı obüslerle Kobani ve Girê Spî’deki (Tel Abyad) Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) hakim olduğu bölgeyi bombalıyor.

SDG dün yaptığı açıklamada: IŞİD’e yönelik Doğu Deirezzor’da düzenledikleri operasyonları bir süreliğine durdurduklarını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...