GAZETE SOKAK – Kürtçe tabelayı sökmekle gündeme gelen Tatvan Belediyesi’nin sorumluluk alanında olan sahil çöp içinde. Yurttaşlar, yaz aylarında dinlenmek ve nefes almak için geldikleri sahilin temizlenmemesine tepkili.

Van Gölü’ne sınırı olan Bitlis’in Tatvan ilçesinin sahili çöp içinde. Yurttaşların hafta sonları gezmek için tercih ettiği sahil, görüntü kirliliği yaratırken çöpler uzun süre alınmayınca pis koku yaymaya başladı. Sahile yakın yerleşim yerlerinin kanalizasyon atıkları ile mezbahadan göle dökülen atıklar da suyun yüzeyinde kirlilik oluşturarak pis koku yayılmasına ve sineklerin toplanmasına neden oluyor.

Kürtçe tabela sökmekle gündeme gelen AKP’li Tatvan Belediyesi’nin ilçenin ekonomisine büyük katkısı olan sahili çöp içinde bırakması dikkat çekti.

Sahillin temizlenmemesine tepki gösteren yurttaşlar, belediyenin çalışmadığını belirterek, çevrenin temizlenip yeniden yapılandırılarak güzelleştirilmesini istedi.

‘BELEDİYE TEMİZLEMİYOR’

Sahillin güzel olduğunu fakat kirli ve pis koktuğunu söyleyen Erkam Usul, belediyenin yeterince temizlik yapmadığı için oluşan kokudan rahatsız olduklarını dile getirdi. Sahillin temizlenmesini isteyen Usul, “Buralar çok güzel. Keşke bu güzelliğe gereken kıymet verilse. Buralar temizlenip yeni bir projeyle yapılandırılırsa turistlerin de geleceğine inanıyorum. Onun için, belediyenin üzerine düşüne yapması gerekiyor” diye konuştu.

‘ATIKLARA BİR ÇÖZÜM BULUNMALI’

Sahilin bakımsız bırakıldığını söyleyen Eyüp Göymar da, “Sahil çok bakımsız bırakılmış ve mezbahadan göle dökülen atıklar sahil kıyısına kadar gelmiş durumda. Bu da koku yapıyor. Bundan dolayı sahil sinekten geçilmiyor. Rahatsız oluyoruz” dedi. Sahile biran önce bakım yapılması gerektiğini belirten Göymar, “Sahil çok güzel, bakım yapılması gerekiyor. İlk önce; belediye mezbahadan göle dökülen atıklara bir çözüm bulmalıdır. Daha sonra sahilin etrafını düzelterek sürekli bakımını ve temizliğini yapmalı” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...