GAZETE SOKAK – Hastanede tedavi gören eşiyle Kürtçe konuştuğu için ırkçı saldırıya uğrayan 74 yaşındaki Ekrem Yaşlı, olayın ayrıntılarını anlattı. Yaşlı, ‘Burası Türkiye Cumhuriyeti’ diyerek kafasına soda şişesi ile vuran 22 yaşındaki saldırgana kimsenin tepki göstermediğini söyledi.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hastanesi’nde göz ameliyatı olan eşi Bedriye Yaşlı’ya refakat eden 74 yaşındaki Ekrem Yaşlı, 15 Ekim günü eşiyle sadece Kürtçe konuştuğu için Hakan Kalmaoğlu (22) isimli başka bir hasta yakının ırkçı saldırısına maruz kaldı. Çiftin kendi aralarında Kürtçe konuşmasından rahatsız olan saldırgan, bir anda ‘Burası Türkiye Cumhuriyeti’ diyerek saldırdığı Ekram Yaşlı’nın kafasına elindeki soda şişesi ile vurdu. Saldırgan, olayın ardından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Başından yaralanıp, tedavi altına alınan Yaşlı, yaşadıkları olayın ayrıntılarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

‘BİZİM LİSANIMIZ KÜRTÇE, BİZ KÜRDÜZ, KENDİ DİLİMİZLE KONUŞUYORUZ’

Göz ameliyatı olan eşiyle hastanenin iki yataklı bir odasında kaldıklarını dile getiren Ekrem Yaşlı, eşiyle Kürtçe konuştukları sırada yan yataktaki hasta yakınının kendilerine dönük ‘Ne bıdı bıdı yapıyorsunuz’ dediğini söyledi.

Bunun üzerine kendisinin de ‘Bizim lisanımız Kürtçe, biz Kürdüz, kendi dilimizle konuşuyoruz’ yanıtı verdiğini belirten Yaşlı, sonrasında yaşananları söyle paylaştı:

Aradan 5 dakika geçtikten sonra annesi ondan su istedi. Annesine suyu uzatırken, bana ters ters baktı. Ben de kafamı kaldırıp baktım. Neden baktığımı sorunca, ‘Bakmak yasak mı?’ diye sordum. Bana ‘Oğlum bana bakma, sen benim kim olduğumu biliyor musun?’ dedi. Öyle tersleyince, bir iki nasihat etmek istedim. Senin de hastan var, benim de hastam var diyecektim ki eline soda şişesini aldı. Kapıya yakındım. Saldıracağını anlayınca kafamı odadan çıkarıp ‘Güvenlik yok mu?’ dediğim anda ‘Burası Türkiye Cumhuriyeti’ diyerek arkamdan vurdu. Şişe kafamda kırıldı. Yüzümü döndüğümde kırık şişe ile bir daha vurdu. Kanlar içinde kaldım ve sersemleştim. Duvara dayanarak düşmemeye çalıştım.”

KİMSE TEPKİ VERMEDİ

Kendisi kanlar içerisinde kalırken saldırganın hiçbir şey olmamış gibi odadan çıktığını söyleyen Yaşlı’nın canını en çok yakan ise o anlara şahitlik edenlerin hiçbir tepki vermemesi olmuş. Maruz kaldığı saldırı sonrası Yaşlı’nın kafasına 20 dikiş atıldı.

ANNESİNE O YOKKEN YARDIMCI OLUYORDU

Yaşlı, hastanede kaldıkları süre boyunca kendisine saldıran Hakan Kalmaoğlu’nun annesine o yokken ara ara yardımcı olduğunu da ifade etti. Yaşlı, “Fazladan ekmek alıp veriyordum onlara da. Ben hiç kötü gözle bakmadım. Benim kimseye karşı kötü bir niyetim yoktu. İnsan gibi konuştum Ama beni hiç dinlemedi ve saldırdı” diye konuştu.

‘ŞİKAYETÇİYİM’

Anlatımlarına göre, yaşadığı olay sonrası hastane polisi, doktor ve hemşireler kendisinden saldırgandan şikayetçi olmamasını da istemiş. Yaşlı, ‘özürlüdür, raporludur’ denilerek vazgeçirilmeye çalışılsa saldırgan Hakan Kalmaoğlu’ndan şikayetçi olduğunu söyledi.

‘ÜLKEYİ YÖNETENLERİN DE SORUMLULUĞU VAR’

Olaydan 10 dakika sonra hastaneye gittiğini söyleyen çiftin aile dostu olan Nihat Yalçın ise, bu tür olayların yaşanmasının sebebinin ülkeyi yönetenlerin sivri dili ve savaş politikalarında ısrar eden zihniyetleri olduğunu ifade etti.
Irkçı söylemler gelişince bu tür saldırıların yaşandığını söyleyen Yalçın, “Sadece saldırıda bulunan şahıs değil, ülkeyi yönetenlerin de sorumluluğu var” dedi.

‘SUÇU GİZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Yalçın da hastane yönetimi, polis ve güvenlik görevlilerinin olay sonrası saldırgandan şikayetçi olmamaları için elinden geleni yaptıklarını belirtti. Şahsın özürlü olma gibi bir durumunun söz konusu olmadığını vurgulayan Yalçın, “Suçu gizlemeye çalışıyorlar” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...