GAZETE SOKAK – Kürtlerin varlığının dilleriyle birlikte yok edilmek istendiğini kaydeden Kürt yazarlar, Kürtlerin birliği için siyasi partilere çağrıda bulundu.

Kürt Yazarlar İnisiyatifi, yaptığı yazılı açıklamada, çok yakın bir zamanda Kürt Dil Platformu kurulduğu ve çok önemli çalışma ve görevleri üstlendiği hatırlatıldı. Her şeyden önce bu platformun en önemli özeliğinin farklı Kürt siyasi kurumlardan oluşması olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu amaçla Kürtlerin içindeki farklı fikir, düşünce ve çevre birleşti ve bundan sonra bir talep üzerinde haykıra bilirler. Biz de Kürt Yazarlar İnisiyatifi olarak bu tür çalışmaları çok önemli ve kutsal buluyoruz. Her konuda çalışmaların gelişmesi için kendilerine katkılarda bulunabiliriz” denildi.

‘DİLİ YOK ETMEK İSTİYORLAR’

“Biz bu adımı Kürtlerin birliği olarak görüyoruz” diyen Kürt yazarlar, şu konulara dikkat çekti: “Halkımızın içinde geçtiği durum ve kaosun beraberinde bir tehlike getiriyor. Öncelikle Kürt halkının dili ve kültürü artık çok tehlikeli bir duruma doğru ilerliyor. Buna karşı önemleri geliştirebilmek için maalesef geç bile kalmışız. Saldırılarla Kürtlerin varlığını dilleriyle yok etmek istiyorlar. Günümüzde belediyelere atanana kayyum politikalarıyla asimilasyon sistematik bir şekilde devam ediyor. Bütün Kürt siyasi partileri bu durumun karşısında durabilmelidirler.”

KÜRTLERİN İTİFAKI

Kürtlere karşı kirli ittifaklar kurulduğu ve halkların belediyelerine el konulduğu anımsatılan açıklamada, “Kürtlerin birlik ve beraberliği için de ikinci adımın atılması önümüzde duruyor. 31 Aralık 2019’da yerel seçimleri var. Dilimiz ve kültürümüz üzerindeki kayyumların elleriyle her geçen gün asimilasyon ve saldırılar artmaktadır. Bu politikalara karşı koymasında tek bir yol var oda Kürtlerin iç ittifakıdır” diye kaydedildi.

KÜRT PARTİLERİNE ÇAĞRI

Kürt siyasetinin geçmişinde ittifakın eksik kaldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Artık bu mevcut durumun Kürtlerin kaderi olmamalıdır. Bu sebeple tüm Kürt siyasi partilerine ve çevrelerine çağrımız odur ki; kişisel çıkarları Kürt birliğinin önüne konulmamalı ve hiç kimseye alet olmamalıdırlar. Bir an önce iç ittifakın kurulması gerekiyor. Kürt Dil Platformu ilk adımdır. Yerel seçimler ittifakı da ikinci adım olabilir. Seçimler için kurulacak iç ittifakın birçok yeni gelişmeyi de beraberliğinde getirebilir ve birçok şeyi de değiştirebilir. Bütün Kürt partileri ve çevrelerinden talebimiz odur ki; Kürt filozofu Ehmedê Xanî’nin şu çağrısına ‘Eğer birlik ve beraberlik içinde olsaydık. Birbirimize uyup ittifakımızı kursaydık. O zaman tamamlardık dini ve devleti. Elde edecektik hem ilmi hem hikmeti’ kulak vermeleridir.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...