GAZETE SOKAK – Kürt Şair Arjen Arî ölümünün 6’ncı yıldönümünde unutulmadı. Bilinmeyen yönlerinin anlatıldığı anma etkinliğinde Kürt şairler Arî’nin şiirlerini okudu.

Kürt Şair Arjen Arî ölümünün 6’ncı yıl dönümünde sevenleri tarafından anıldı. Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şubesinde düzenlenen anma programına Arî’nin ailesi Kürt PEN Eşbaşkanı Osman Özçelik’in yanı sıra birçok yazar ve şair dostu ve çok sayıda okuyucusu katıldı. Saygı duruşu ile başlayan programda Arjen Ari’nin kardeşi Necla Arî konuştu. Kardeşinin Kürtçeye çok önem verdiğini ifade eden Arî, Kürt dilinin yazımı ve kamusal alanda konuşulması için büyük mücadele verdiğini söyledi. Ardından Şair Arî’nin hayatını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Programın sunucusu yazdığı şiirlerden dolayı tutuklanan Arî’yi tutuklu şiirlerin şairi olarak nitelendirildi.

‘KÜRTÇE İÇİN BÜYÜK MÜCADELE VERDİ’

Sinevizyon gösterimi ardından söz alan Kürt PEN Eşbaşkanı Osman Özçelik, Kürtlerin en büyük sorunun ulusal birliklerini kurmamalarından dolayı kaynaklı yaşanan sıkıntılar olduğunu dile getirdi. Uluslaşmanın temelini oluşturan etkenin ulusal değerlere sahip çıkmaktan geçtiğini ifade eden Özçelik, bu değerlerin en önemlisinin dil olduğunu kaydetti. Özçelik, Kürtçeyi yenileyen ve geliştiren şair, yazar, sanatçı ve dengbêjlere sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Özçelik, Arjen Arî’nin Kürt dili mücadelesinde büyük emeklerinin olduğunu söyleyerek, Arî’nin Kürt dilinin kahramanı olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından dostları Arî ile anılarını paylaşarak şairin bilinmeyen yönlerini anlattı. Program MA Müzik grubu tarafından yapılan müzik dinletisi ile devam etti. Son olarak Kürt şairler Arî’nin şiirlerini okudu. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...