GAZETE SOKAK – Kürt partilerinin yerel seçimler kapsamında sağladığı ittifakın Kürt halkının eleştirilerinin sonucu olduğunu dile getiren KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, “Kürt partileri yerel seçimlerde bunun demokratik sınavını olumlu yönde verirse, Kürt Ulusal Birliği’ne kapı aralayacağız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kürt Ulusal Birliği temelinde uzun zamandır yürüttüğü çalışmalar sonucunda, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), Azadî Hareketi, İnsan ve Özgürlük Partisi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürt Demokratlar Platformu ve Kürdistan Demokrat Partisi- Türkiye (PDK-T) ile yerel seçimler kapsamında 7 Ocak’ta ortak deklarasyon ile ittifak sağladıklarını açıkladı. 7 Kürt partisi ve oluşumunun sağdıkları ittifak, Kürt halkı ve bölgede büyük yankı uyandırdı.

İttifakta yer alan siyasi partiler, dışarıda kalan partilerin de fotoğraf karesinde yer almasına dönük çalışmaların sürdürülmesinden yana. KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, sağlanan ittifak ve yerel seçimler sonrası Kürt Ulusal Birliği’nin sağlanmasına dönük çalışmalar ve hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘KÜRT HALKININ ELEŞTİRİLERİ İTTİFAKI SAĞLADI’

Bölgenin tarihsel koşulları, Federe Kürdistan Bölgesi ve Suriye’de yaşanan gelişmelerin Kürt partileri ve Kürt siyasetini ittifaka yönlendirmeye dönük basınç uyguladığını ifade eden Çiftyürek, bununla birlikte Kürt halkının da uyguladığı basınç sonucu 7 Ocak’ta tarihi bir fotoğrafın çekildiğini söyledi. Kürt halkının HDP başta olmak üzere bütün Kürt partilerine eleştirilerinin olduğunu belirten Çiftyürek, bu eleştirilerin Kürt partilerini yerel seçimlerde ittifak sağlama noktasına getirdiğini kaydetti.

KÜRT DİLİ İTTİFAKI

9 Kürt partisinin bir araya gelerek Kürt Dili Platformu’nun kuruluşu ile Kürt dili temelinde ittifak sağladığını anımsatan Çiftyürek, dil ittifakının da bu sürecin bir parçası olduğunun altını çizdi.

‘ÖRÜLEN DUVARDA DELİKLER AÇTIK’

Kürt partilerinin birçok kez ittifak girişimlerinin sonuçsuz kalmasına dikkat çeken Çiftyürek, “Kuzey Kürdistan’da 7 Ocak’taki tarihi adım ile bir duvarı yıkamasak da, önemli delikler açtık. Kuzey Kürdistan’da iki ayrı hat üzerinde, iki ayrı bakışla, iki ayrı çizgi arasında bir duvar örülmüştü. Siyasi partiler el birliği ile o duvarda olumlu yönde deliklerin açıklamasında önemli bir adım attık. Bu adım Güney Kürdistan ve Rojava üzerinde etki yaratacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

‘HERKESİN GÖNLÜNDE KALICI ULUSAL İTTİFAK VAR’

Sağlanan ittifakın yerel seçimlerle sınırlı olmadığını, sonrasında Kürt Ulusal Birliği’ne kapı aralayacak hedeflerinin olduğunu vurgulayan Çiftyürek, “7 Ocak’ta çekilen fotoğraf yerel seçimlerle sınırlıdır. Çünkü küçük bir adımdır. Dünyanın her yerinde küçük adımlar büyük adımların filizidir. Bu adım yerel seçimlerle sınırlıdır ama bu fotoğrafta yer alan bütün partilerin ortak görüşü, bunun yerel seçimlerle sınırlı kalmamasıdır. Yerel seçim sürecinde Kürt partileri bunun demokratik sınavını olumlu yönde verirse, ileriye doğru taşıyabilirsek, Kürt Ulusal Birliği’ne kapı aralayacağız. Herkesin gönlünde yatan Kuzey Kürdistan’da kalıcı bir ulusal ittifakın yaratılmasıdır. Lakin büyük laf edip geriye düşeceğimize, küçük işlerden başlayarak, büyük adıma doğru yol kat edelim. Bu ittifak bize büyük kapılar aralayacak” diye konuştu.

‘SALDIRILARA BİRLİKTE GÖĞÜS GERECEĞİZ’

İttifakta yer alan partilerin Kürt kazanımlarını büyümek, yeni kazanımlar elde etmek için bir araya geldiklerini söyleyen Çiftyürek, “Yarın Kürt halkının kazanımlarına kayyumlar veya başka şekilde saldırılar olduğu zaman, demokratik sivil zeminde bu saldırıları hep birlikte göğüsleyeceğiz. Siyasi deklarasyonumuzda da bu var. Önümüzdeki süreçte sivil demokratik siyasetin güçlenmesi için yerel seçimlerde katkı sunacağız” dedi.

‘KÜRTLER KAZANIMLARINI KORUMAK İÇİN BİR ARAYA GELDİ’

Kürt partilerinin bir araya gelmesinin Kürt Ulusal Birliği’nin sağlanmasında ciddi etki edeceğinin altını çizen Çiftyürek, şunları söyledi: “Hepimiz ulusal birlik bilinç ve inancıyla emek verdik. Bu çabayı sonuna kadar sürdürelim. Bize saldırılar olacaktır. Cumhur İttifakı Kürtlerin kazanımlarına karşı sağlanırken alkışlayanlar, Kürtler kendi kazanımlarını korumak için bir araya gelince ‘bölücü’ diyorlar. Kürt anasını görsün diye bir araya geliyoruz. Bu adıma çaba sarf edelim.”

‘LEYLA GÜVEN’İN TALEPLERİNİ DESTEKLİYORUZ’

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı 64 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine dikkat çeken Çiftyürek, şöyle konuştu: “KKP olarak başından beri Leyla Güven’in taleplerini haklı buluyor ve destekliyoruz. Açlık grevi bir insanın kendisine yapacağı en ağır işkencedir. Leyla Güven demokratik ve insani bir talebi dile getiriyor. Öcalan üzerinde tecrit kalksın diyor. Öcalan’ın kendi avukatı ile görüşmesi hukuki, ailesi ile görüşmesi insani haktır.” MA / Özgür Paksoy – Mehmet Şah Oruç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...