GAZETE SOKAK – Kürt Araştırmaları Derneği, bu yıl ilk defa çocuklar için sınıfı açıyor. Ailelere seslenen dernek yöneticilerinden Eyyüp Subaşı, “Çocukları evde oturacağına getirsinler dillerini öğrensinler” dedi.

Kürt Araştırmaları Derneği (Komeleya Lêkolînên Kurdî), yaz dönemi Kürtçe ders kayıtları başladı. 29 Haziran’a da başlayacak olan dersler için kayıt alan Dernek, bu tarihe kadar kayıtları almayı sürdürecek. 1, 2 ve 3’üncü seviye için sınıf açan Kürt Araştırmaları Derneği, bu yaz ilk defa bir de Kürtçe öğrenmek isteyen çocuklar içinde bir sınıf açacak. Kurların tamamı Cumartesi günü verilecek. 1’inci seviyeyle çocuk sınıfı saat 11.00 ile 14.00 arası, 2 ve 3’üncü seviyeler saat 14.00 ile 17.00 arası verilecek. Kürt Araştırmaları yöneticilerinden Eyyüp Subaşı, yaz dönemi kayıtlarıyla açacakları çocuk sınıfına ilişkin değerlendirme yaparak, çocuk sınıfını ilk defa açtıklarını söyledi.

‘İLK DEFA ÇOCUK SINIFI AÇIYORUZ’

3 seviyeyle çocuk sınıfı açacaklarının bilgisini veren Subaşı, açacakları çocuk sınıfı hakkında şu bilgileri verdi: “İlk defa çocuk sınıfı açıyoruz. Açacağımız çocuk sınıfı için 8 ile 12 yaş arası çocuklar içindir. 8 yaşın altındaki çocuklar olmaz. Özellikle okuma yazması olan çocuklar içindir. İlk defa açacağımız çocuk sınıfı için eğer talep fazla olursa bunu daha sistematik olarak açacağız. Temel amacımız ilerleyen zamanlarda mahallerde çocuk sınıfları açmaktır. Başlangıç için dernekte açma kararı aldık.”

‘ÇOCUKLARININ KÜRTÇE ÖĞRENMESİ İÇİN GETİRSİNLER’

Bir dilin canlı kalması için çocukların o dili konuşması gerektiğini hatırlatan Subaşı, “Eğer çocuklar o dili konuşmuyorsa o dil ölmeye mahkumdur. Bugün Türk metropollerinde Kürtçe için imkanlar yok. Her şey Türkçe. Kürt çocukları da Türkçeye mecbur kalıyor. Bunu kırmak için ve çocukların Kürtçe öğrenmesi için çocuk sınıfı açtık” dedi. Kürt ailelerine seslenen Subaşı, “Çocuklarını Kürtçe öğretmek için getirip kayıt yaptırsınlar. Çocukları evde oturacağına gelsin kendi dilini öğrensin. Dili elden giderse 2-3 kuşak sonrasında tekrar o dili yaşatmamız zor olur. Gelsinler çocuklarının Kürtçe öğrenmesini sağlasınlar” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...