GAZETE SOKAK – KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, AKP iktidarının yaşanan ekonomik krizi örtmek için temel hakları ortadan kaldırdığını, çalışma, örgütlenme ve düşünme hakkını gasp ettiğini ve barış isteyenleri tutukladığına dikkat çekerek, çıkan faturanın emekçilere kesildiğini söyledi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK), “Yoksullaşmaya, işsizliğe, güvencesizliğe karşı birlikte mücadeleye” şiarı ile Çukurova Bölge’sinde düzenlediği merkezi miting Uğur Mumcu Meydanı’nda büyük bir coşkuyla son buldu. Emekçiler sık sık, “İşimize geri döneceğiz”, İnadına özgürlük inadına barış”, “Krizin bedelini ödemeyeceğiz” sloganları da atılmaya devam ediyor. Soğuk havaya rağmen alanı dolduran kitle, sanatçı Yener Bulut ve Ümit Durak’ın şarkıları ile coştu.

‘BU FATURAYI BİZ ÖDEMEYECEĞİZ’

Mitingde ilk olarak söz alan Tertip Komitesi üyesi İrfan Doğan, ekonomik krizin nedenlerine dikkat çekerek, şunları ifade etti: “Bölgemizde eskiden fabrika dumanlarının yükseldiği yerlerde AVM’ler yükseliyor. Fabrikasını kapatıp AVM yapan tek ülke olduk. Doların önlenemez yükselişi yanında yöresinde yıkıntılar bırakarak devam ediyor. Adana’da işsizlikte rekor kırıyoruz. Üretime dayanmayan, ithalata, borca dayanan ekonomi bizi bu duruma getirdi. İşte kriz buralardan çıkıyor.”

16 Yıllık AKP iktidarı ile yaşanan krizden dolayı aynı gemide olmadıklarını dile getiren Doğan, “İşçilerin, emekçilerin ücretleri artırılmadan, istihdam yaratılmadan, işten atmalar yasaklanmadan, temel tüketim mallarına yapılan zamlar geri alınmadan, tarım üreticilerine destek verilmeden, vergide adalet sağlanmadan çıkılacak bir krizden doğaldır ki emekçiler etkilenecektir. Onun içindir ki krizi biz yaratmadık, faturasını da biz ödemeyeceğiz diyoruz” diye konuştu.

‘KRİZİ ÖRTMEK İÇİN SALDIRIYOR’

Ardından söz alan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise, sözlerine birçok yerde yaşanan işçi eylemlerini selamlayarak başladı. Son dönemlerde sivil darbe uygulamalarının yarattığı siyasi bir krizle de karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Bozgeyik, AKP’nin krizi atlatmak için var gücüyle işçileri ve emekçileri baskı altına aldığını söyledi. Ülkede bugüne kadar yaşanan baskılar sonucu toplumun birçok kesiminin gözaltı ve tutuklamalar ile karşı karşıya kaldığını hatırlatan Bozgeyik, şöyle devam etti: “Ülkede temel haklar ortadan kaldırılıyor. Çalışma, örgütlenme, düşünme ve ifade özgürlüğü gibi bütün temel haklar gasp ediliyor. Barış isteyen akademisyenler, halkın iradesi ile demokratik siyaset yapan belediye başkanları, parti yöneticileri ve başkanları gözaltına alınarak tutuklanıyor yerine kayyumlar atanıyor. Bunlar yaşanırken de ülkede savaş politikaları da derinleşerek devam ediyor.”

‘HALKI KANDIRIYORLAR’

Yaşanan krizin giderek hayatın her alanını kabusa çevirdiğini ve de derinleşerek kapsamlı bir hal aldığını ifade eden Bozgeyik, gün geçtikçe işsizler ordusu ile karşılaştıklarını ve konkordato ilan eden firmaların hız kesmeden devam ettiğini sözlerine ekledi. Bozgeyik, şunları ifade etti: “İster mavi yakalı olalım ister beyaz yakalı, ister asgari ücretli olalım ister se de emekli, ister küçük esnaf olalım ister çiftçi hiç fark etmiyor. Faizden, ranttan beslenen yüzde 1’lik mutlu azınlık dışında kalan yüzde 99 olarak hepimiz krizi iliklerimize kadar yaşıyoruz. Doğalgazdan elektriğe, sudan ulaşıma kadar her şeye uzanan zam kasırgası devam ediyor. Bu koşullarda bin bir çeşit Ali Cengiz oyununa başvurulan resmi enflasyon, işsizlik rakamları bile artık ülkede yaşanan işsizliği, hayat pahalılığını gizlemeye yetmiyor. Tüm bunlara rağmen ülkeyi yönetenler ‘ekonomi tıkırında, her şey yolunda’ nutukları atmaya devam ediyor. Göstermelik olarak yaptıkları yüzde 10 indirim kampanyası ile hepimizi topyekün kandırmaya çalışıyorlar.”

‘FATURA HEP BİZE KESİLDİ’

“Kriz karşısında temel meselenin faturanın kime kesileceği” olduğunu belirten Bozgeyik, devamla şunları söyledi: “Hem ‘kriz miriz yok, hepsi manipülasyon’ diyorlar hem de krizin faturasını ücretli kesimler başta olmak üzere yoksul halkın sırtına yıkmak için her yola başvuruyorlar. Emek karşıtı, doğa düşmanı, sermaye yanlısı neoliberal politikaları daha da acımasız bir şekilde sürdürmek için krizi fırsata çeviriyorlar. Ülkeyi sanayiden, imalata tarım ürünlerine kadar dışarıya bağımlı hale getiren, borç batağına sokan, ucuz emek cennetine çeviren emperyalizmin ekonomi politikalarına sarılıyorlar. İşten çıkarmalar, zorla ücretsiz izine çıkarmalar, angarya çalıştırma, mesai ücreti gibi çalışma hakkımızı ortadan kaldıran saldırılar gittikçe arttırılıyor. Kısacası fatura hep bize kesildi.”

Konuşmaların ardından sanatçı Yener Bulut ve Ümit Durak sahneye çıkarak, kitleyi türküleriyle coşturdu. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...