GAZETE SOKAK – Kozluk Belediye Eşbaşkanı Nzime Avcı, Ayhan Eren’in istifası ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kozluk halkı, iradesini son ana kadar savunmamız için bizlere bu görev verdi. Ayhan Eren de seçim sürecinde tüm faşizan ve zorba politikalara karşı iradenizi savunacağını defalarca beyan etmişti. Ancak seçimlerden bize güvenen halkımıza karşı sorumluluğunu yerine getirmemiştir” dedi.

‘HALKIN İRADESİYLE ADAY OLDUK’

Seçimlerde halkın iradesinin beyanı ile Ayhan Eren ile birlikte eşbaşkan adayı olarak HDP’den aday gösterildiklerini hatırlatan Eşbaşkan Nzime Avcı, “Bildiğiniz üzere 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde sizlerin irade beyanı ile bu görev bizlere takdim edildi. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren tek düşüncemiz, Kozluk halkına ‘Toplumcu Belediyecilik’ anlayışı ile hizmet etmekti. Fakat Kozluk Belediyesi önceki AKP yönetimi tarafından yönetilmekteydi. Bu zihniyetin belediyede yarattığı tahribat ve bununla beraber maddi olarak yıpratılmış bir belediye ile karşılaşacağımızı tahmin ediyorduk” diye konuştu.

‘BÜTÜN ZORBALIKLARA KARŞI DİRENDİK’

Kozluk halkının iradesini temsil etmek için aday oldukları günden itibaren, iktidarın ve onun temsilcilerinin her türlü ‘zorbalıklarını’ ve engellemelerini göze alarak, görev ve sorumluluğu kabul ettiklerini aktaran Eşbaşkan Avcı, “Kozluk halkı olarak, iradesini son ana kadar savunmamız için bizlere bu görevi verdiğin bilincinde olduk. Ayhan Eren de seçim sürecinde devletin tüm ‘faşizan’ ve ‘zorba’ politikalarını bilerek ve bunlara karşı iradenizi savunacağını defalarca beyan etmiştir” diye ifade etti.

‘HALKIN DEĞERLERİNİ TALAN ETMİŞLERDİ’

Seçimleri kazandıktan hemen sonra belediyede yaptıkları ilk incelemede, yaratılan tahribatın ve talanın boyutunun beklediklerinin çok daha ötesinde olduğunu, halka hizmet etmesi gerekenlerin, halkın tüm değerlerini talan ederek, kendilerini ve yandaşlarını ‘nasıl zengin edebiliriz’ arayışına 5 yıllık süreci tamamladıklarına dikkati çeken Avcı, “Bizler Kozluk Belediyesinin seçilmişleri olarak, Kozluk halkına hizmet yapmak için başvurduğumuz tüm devlet kurumlarından ret cevabı ile gönderildik. Yaratılan tahribat bu şekilde devlet eliyle daha fazla eşelenmek isteniyordu. İktidarın HDP belediyelerine karşı düşmanca tutumları bu dönemde Kozluk Belediyesine karşı da devam etmiştir” diye belirtti.

İktidarın HDP belediyeleri üzerinde özel politikalar uygulayarak yıpratmak istediğini, Ayhan Eren’in istifasının da bu zihniyet çerçevesinde olduğunu ifade eden Avcı şöyle dedi:

İktidar bu dönem de HDP belediyelerine karşı üç temel taktik üzerinden yaklaşmıştır. Birincisi; HDP’li belediyelere yönelik finansman kaynağını kesintiye uğratarak, “HDP belediye halka hizmet yapmıyor” algısı oluşturmak ve halk ile karşı karşıya getirmek. İkincisi; belediye eş başkanlarına ve meclis üyelerine dönük, psikolojik savaş yöntemleri ile tutuklanma, kayyım atama gibi argümanlar ile korkutma ve HDP’den istifa ettirme politikası. Üçüncüsü; bu psikolojik savaşa karşı dik durup, boyun eğmeyen seçilmişlerimizin iradelerini gasp etme ve kayyım atama girişimi olmuştur.

İktidarın yürüttüğü bu psikolojik savaş yöntemlerinin bir sonucu da Ayhan Eren üzerinde sonuç vermiştir. Kendisinin son zamanlarda belediye içerisinde eşit ve demokratik olmayan yönetim tarzı bizler tarafında rahatsızlık ile karşılanmış ve bu durum kendisi ile paylaşılmıştır. Bizlerin bu süreçte kendisinin yanında olduğumuzu beyan etmemize rağmen, Ayhan Eren sürekli farklı nedenler öne sürmüştür.

Son yaşanan gelişmeler ile beraber Ayhan Eren’in bu davranışları anlamını bulmuştur. Ayhan Eren; onurlu Kozluk halkının kendisine vermiş olduğu bu sorumluluğu kaldıramadığını ve iradesini faşizme teslim ettiğini açıklamıştır. Bizler Kozluk halkının seçilmişler iradeleri olarak kendisine şunu söylemek istiyoruz; ihanetin ve halka sırtını dönmenin mazereti asla olmayacaktır.

Bir kez daha buradan Kozluk halkımıza karşı olan sorumluluk bilincimiz ile iradelerini sonuna kadar savunacağımızı ifade ediyoruz. Sizlerin de bizler kadar, tüm bu yaşananları üzüntü ve öfke ile takip ettiğinizi biliyoruz. İradenizi savunamayan zayıf kişiliklere karşın, hep birlikte daha güçlü duracağımızı bilmenizi isteriz. Bizler Eş Başkan ve meclis üyeleri olarak seçimde sizlere verdiğimizin sözden bir an bile olsun dönmeyeceğimizi, görevimizin başında sonuna kadar sizlere hizmet etmeye devam edeceğimizin sözünü veriyoruz. Sizin olanı, size vermek için sonuna kadar çabalayacağız.

Tarih her zaman ve her koşulda direnenleri yazar. Haksızlık karşısında onurlu ve ahlaklı bir duruş sergilemeyenler, hırsızların safında yer alanlar, tarihin karanlık sayfalarında kendilerine yer bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...