GAZETE SOKAK – Silopi ve Güçlükonak ilçelerine bağlı köylerde, “ödenmeyen borçlar” gerekçesiyle su kuyularının elektriğinin kesilmesi sonucu binlerce yurttaş günlerdir susuz. Kesintinin olduğu Yağmurkuyusu Köyü Muhtarı Ahmet Erdem, ölülerin harcadığı elektriğin borcunun da kendilerinden istendiğine dikkat çekerek, “Köyü satsak borcu ödeyemeyiz” dedi.

Şırnak’ın Silopi ve Güçlükonak ilçelerine bağlı birçok köyde, Dicle Elektrik Dağıtım Araştırma Şirketi (DEDAŞ) tarafından su kuyularının elektriklerinin kesilmesinden kaynaklı yurttaşlar günlerdir susuzlukla mücadele ediyor. Silopi’nin Çardaklı köyü (Kolya) ve bağlı Yamaç (Xirbok), Sisli ve Çiçekli mezralarındaki kesinti 5 günü bulurken, Güçlükonak’a bağlı Boyuncuk (Hêtma), Yağmurkuyusu (Cêleke), Damlabaşı (Dilopkê), Sağkol (Kaniya Hêjîrê), Akçakuşak (Şikefta Spî), Düğünyurdu (Tahrûnî), Çobankazanı (Şehrika) ve buraya bağlı Şevê mezralarındaki kesinti ise 6’ncı gününe girdi.

KİLOMETRELERCE YOL YÜRÜYORLAR

“Ödenmeyen borçlar” gerekçesiyle yapılan kesintiden kaynaklı köylerdeki binlerce yurttaş ciddi bir mağduriyet yaşıyor. Evlerdeki depolardaki suyun da bitme noktasına gelmesiyle birlikte bazı köylerde yurttaşlar, kilometrelerce uzaklıktaki yerlerden evlerine su taşıyor. Bazı köylerdeki yurttaşlar ise, bir yerlerden su getirme şansları bulunmadığından kaynaklı hiçbir ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldi.

MUHTARLAR GÖRÜŞMELERDEN SONUÇ ALAMADI

Konu hakkında görüştüğümüz Yağmurkuyusu Köyü Muhtarı Ahmet Erdem, kuyuların elektriğinin kesilmesini kabul edilemez olduğunu belirtti. Erdem, 2 gün önce Güçlükonak Kaymakamlığına gittiklerini ve burada kendilerine, “Elimizden geleni yapacağız. Durumdan haberdarız. Çözeceğiz” denildiğini aktardı. Bazı muhtarlarla birlikte DEDAŞ yetkilileriyle de görüştüklerini söyleyen Erdem, burada da kendilerine, “Verilen emir üzerine kesinti yaptık. Emri yerine getirmeye mecburuz” denildiğini aktardı.

‘ÖLÜLERİN BORÇ PARASI İSTENİYOR’

Kendilerine 403 bin TL’lik bir fatura çıkarıldığını belirten Erdem, bazı köylerde bu rakamın 600 ve 700 bin TL’ye çıktığını söyledi. “Köyü satsak bu kadar parayı ödeyemeyiz” diyen Erdem, söz konusu “borcun” geçmiş 10 yıla ait olduğunu söyledi. 20 evin bulunduğu köyde yurttaşların, çok temiz olmayan bir göletten su ihtiyaçlarını karşıladığını ifade eden Erdem, “Ölülerin harcadığı elektriğin parası bizden isteniyor” dedi.

‘EVLERE SAAT KURULMASINI KABUL ETMEDİLER’

Erdem, şöyle devam etti: “Okula giden çocukların ihtiyaçları karşılanmıyor. Bu zorbalıktır. Bu zulümdür. Hayvanlarımıza bakamıyoruz. Su getireceğimiz bir yer yok. Her eve saat kurulmasını istedik ama bunu da kabul etmediler.” (Kaynak: MA – Gökhan Altay)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...