GAZETE SOKAK – Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlatılan saldırıların merkez üssü olan Urfa’nın ilçelerinde yaşam durdu. Ceylanpınar, Akçakale, Suruç ve Birecik askeri kışlaya dönerken, Viranşehir’deki koruculara operasyona katılmaları için talimat gittiği iddia edildi.

MA‘nin haberine göre, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu unsurlarıyla başlattığı saldırılar 7’nci gününde. Operasyonun başladığı günden bu yana savaşın merkez üssü konumunda olan Urfa’nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerine yoğun askeri sevkiyatlar yapılmaya devam ederken, Suruç ve Birecik ilçelerinin sınırda kalan bölgeleri valilik ve kaymakamlıklar tarafından “insansızlaştırılmak” isteniyor. Yine savaşın geri hattında kalan Viranşehir ilçesinde bulunan korucuların da savaş sahasına gönderilmek istendiği iddia edildi.

CEYLANPINAR

Kuzey ve Doğu Suriye bölgesine saldırıların başladığı günden bu yana askeri hareketliliğin bir an olsun durmadığı Ceylanpınar ilçesinde alınan “güvenlik” önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. İlçe girişindeki Kepez’de (Bayrak Tepe) akreditesi olmayan gazetecilerin tümü çıkarılırken, valilikten akredite alanların haricinde hiçbir gazetecinin ilçeye girişine izin verilmiyor. Gün içinde ilçeye yoğun askeri sevkiyat yapılırken, mevcut kontrol noktaları dünden buyana iki katına çıkarıldı. İlçe mevcut görüntüsü ile askeri kışlaya döndü.

YER YER ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR

Savaşın başladığı günden bu yana ilçede patlama ve silah sesleri bir an olsun eksik olmazken, dün sınıra çok yakın bölgelerde yer yer çatışmaların yaşandığı duyuluyor. Sınırın öbür tarafına gün boyu ambulans hareketliği yaşandığı görülürken, Ceylanpınar ve Viranşehir devlet hastanelerine çok sayıda yaralının götürüldüğü öğrenildi.

AKÇAKALE

Savaşın en yoğun hissedildiği ilçelerden birisi olan Akçakale’de gün içinde olağan üstü hareketlilik göze çarpıyor. İlçenin hemen girişindeki kontrol noktası yaklaşık 5 kilometre uzağa taşındı. Kontrol noktasında istisnasız bütün sivil araçlar detaylı aramadan geçiriliyor ve araç içinde bulunan herkes Genel Bilgi Taraması (GBT) kontrollerinden geçirildikten sonra ilçeye alınıyor. Yine Ceylanpınar ilçesinde olduğu gibi askeri sevkiyat devam ediyor. İlçede ambulans sesleri bir an olsun eksik olmazken, ambulanslar Girê Spî’ye geçip yaralıları aldıktan sonra Akçakale Devlet Hastanesi ve Urfa merkezde bulunan devlet hastanelerine taşınıyor.

FÜZE RAMPALARI KONUŞLANDI

İlçede askeri hareketliliğin en yoğun yaşandığı yerler ise kırsal mahalleler. Akçakale-Ceylanpınar yolu üzerinde bulunan tüm mahalle girişlerinde zırhlı araçlarda askerler beklerken, ilçenin sınır karakollarına bu yol üzerinden tank sevkiyatları yapıldığı görüldü. Yine Ceylanpınar ve Akçakale arasında kalan Pekmezli ve Gümüşsuyu mahalleleri arasında bulunan TİGEM arazilerine çok sayıda tank, doçka, füze rampası, havan topu, obüs topları ve asker konuşlandırılırken, bu bölge Suriye sınırına sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunuyor.

‘DUVARLARI KALDIRIP İÇERİ GİRECEKLER’

Bölgede yaşayan halktan alınan bilgilere göre, TİGEM arazilerinde konuşlanan Türkiye ve ÖSO grupları sınırdaki duvarları kaldırarak içeri girmeye hazırlanıyor. Sınırın öbür tarafından çatışmaların devam ettiğini söyleyen yurttaşlar, zaman zaman köy yakınlarına top mermilerinin düştüğünü söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞININ KESİN TALİMATI

Ceylanpınar ilçesine yaklaşıldıkça hareketliliğin daha da arttığı görülürken, ilçeye 30 kilometre kala kurulan jandarma kontrol noktasında istisnasız tüm araçlar durdurulup aranıyor. Kontrol noktasında görev yapan askerler akreditasyonu olmayan gazetecilerin girişine izin vermezken, bir uzman çavuş cumhurbaşkanlığının kesin talimatı olduğunu, akreditasyon yaptırmayan tüm gazetecilerin ilçelerden çıkarılması yönünde karar alındığını belirtti.

VİRANŞEHİR

Savaşın geri cephesinde kalan Viranşehir ilçesinde ise olağanüstü polisiye önlemlerin alındığı görülürken, kentte bulunan devlet hastanesine onlarca yaralının taşındığı belirtiliyor. Hastanenin büyük bölümü sivillere kapatılırken, hastane çevresi ablukaya alındı. İlçede yaşayan yurttaşların büyük kısmı yaşananlardan kaygılı olduklarını, ortak taleplerinin saldırıların durdurulması olduğunu ifade etti.

KORUCULAR PLANLANI

Viranşehir’de güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, ilçede bulunan tüm korucuların savaş alanına gönderilmesi planlanıyor. Birçok korucu köyüne talimatın gittiği, Kuzey ve Doğu Suriye’de devam eden operasyonda tüm korucuların yer alması için karar çıkartılacağı belirtiliyor. Yine ilçede akşam saatlerinde 24 TIR’a yüklü üzerine doçka yerleştirilmiş 48 adet pikabın Ceylanpınar’da bulunan TİGEM arazilerine bırakıldığı görüldü.

SURUÇ

Kobanê’nin karşısında bulunan Suruç ilçe merkezinde askeri ve polis hareketliğin yoğunluğu göze çarpıyor. İlçenin sınır mahallesi olan Mehser Mahallesi’nde 3 gün önce düşen havan topunda 3 kişinin yaşamını yitirmesinden sonra askeri devriyenin yapıldığı belirtildi. Hasat dönemi olmasına rağmen ekili pamuk, mısır ve diğer ürünlerin tarlada kaldığı görülürken, yurttaşların ekinlerini toplamasına izin verilmiyor. Operasyondan sonra sınır köylerinde hayvancılıkla uğraşan bazı yurttaşların ise hayvanlarını zararına sattığı kaydedildi. Diğer ilçelerde olduğu gibi Suruç’ta da gazetecilerin sınır köylerine gidişlerine izin verilmiyor.

BİRECİK

Birecik ilçesinde ise operasyon öncesinde ve sonrasında sevkiyatlar yoğun olarak yapılmaya devam ediyor. İlçenin Suriye sınırında kalan mahallelerde valilik kararıyla zorla boşaltılma işlemleri başladı. Konak Mahallesi’nde 15 -20 hanenin jandarma tarafından zorla evlerinden çıkarıldığı ve ilçe merkezine gönderildiği öğrenildi. Yoğun olarak psikolojik baskıya maruz kalan köylüler geçim kaynakları olan hayvanlarını alarak köyden çıkmak zorunda kaldı.

TAZİYE ZİYARETİNE BİLE İZİN VERİLMİYOR

Yine sınır hattında bulunan ve zorla boşaltılan bir diğer köy olan Çiçekalan (Zêrî) Mahallesi, jandarmanın tehditleri ve psikolojik baskısından kaynaklı temel geçim kaynakları olan hayvanlarını zararına satarak evlerinden çıkartıldı. Mahallede yaşayan bir yurttaş, “12 bin liralık ineğimi 3 bin liraya sattım, ben şimdi nereye gidip nasıl geçineceğim” diyerek yaşananlara tepki gösterdi. Boşaltılması hedeflenen diğer köylerde ise kimi insanların taziyelere gitmelerine dahi izin verilmediği belirtildi.

11 İLDEN AMBULANS GETİRİLDİ

İlçeye Eskişehir, Çorum, Kırklareli, Antalya, Erzurum, Aydın, Bilecik, Kırşehir, İstanbul, Adana ve Mersin gibi illerinden getirilen ambulansalar ve çalışanların bir kısmı ilçe devlet hastanesinde diğer bir kısmı ise sınırdaki karakollara gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...