GAZETE SOKAK – Beytüşşebap İlçe Emniyet Müdürü’nün de aralarında bulunduğu polisler, yakınları, korucular ve mal müdürlüğü çalışanlarından oluşan 19 kişilik şebekenin zimmetlerine 643 milyon TL geçirip, vurgun yaptığı ortaya çıktı.

MA’nın aberine göre, sivillerin oraya girmek için bile 155’i aramak zorunda olduğu Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde devleti milyonlarca lira zarara uğratan bir şebeke ortaya çıkarıldı. Şebeke üyelerinin arasında ise, İlçe Emniyet Müdürü’nün yanı sıra kimi polisler, onların yakınları, korucular ve mal müdürlüğü çalışanları var. 19 kişiden oluşan bu şebeke, Nisan 2015 ile Mart 2018 yılları arasında “Polis memurlarının maaş promosyonları” adı altında 643 milyonluk vurgun yaptı.

Bu büyük vurgun, bir banka müdürünün İlçe Emniyet Amirliği’ne ait hesaplardan çekilip, transfer edilen para miktarının Beytüşşebap gibi küçük bir ilçe için çok büyük olmasından şüphelenmesi üzerine ortaya çıktı.

Bunun üzerine ilk olarak İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne şikayette bulunan banka müdürü, herhangi bir işlem yapılmaması üzerine İçişleri Bakanlığı’na şikayet başvurusunda bulundu. Bu şikayet doğrultusunda bakanlık müfettişlerince İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait banka hesapları üzerinde yapılan inceleme sonucunda yapılan vurgun tespit edildi.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında İlçe Emniyet Müdürü’nün de aralarında olduğu 19 kişi tutuklanıp, haklarında hazırlanan iddianame doğrultusunda dava açıldı.

Yakın zamanda yargılanmalarına başlanacak olan 19 kişinin “Suç örgütü kurmak, zimmete para geçirmek, suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma” suçlarından cezalandırılmaları isteniyor. Hazırlanan iddianamede, Gülen Cemaati kapsamında yapılan operasyonlarda açığa alınan sanık polis memuru Selahattin Karakoç’un, şebekenin faaliyetlerinin sürdürülmesi için hakkındaki “FETÖ/PDY” suçlamasının üstünün örtülmesi nedeniyle de diğer sanıklar hakkında ceza talebinde bulunuldu.

İddianamenin detaylarına göre, zimmete para geçirme işlemi ilk olarak Beytüşşebap İlçe Emniyet Müdürü N.A.Ç.’nin izne çıktığı 4 Nisan 2015 tarihinde başladı. Emniyet Müdürü N.A.Ç., izne çıkarken İlçe Emniyet Amirliği’ne ait iki ayrı Ziraat Bankası hesabında her türlü işlemi yapmak üzere polis memuru Selahattin Karakoç’a ıslak imzalı vekaletname verdi. Karakoç, bu yetki ile “Polis memurlarının maaş promosyonları” adı altında gerçekleştirdiği işlemlerle İlçe Emniyet Amirliği’nin hesabından kendi hesabına para aktarmaya başladı.

‘AİLELERİN DEVLETE YAKIN DURUŞU’ VURGUNU BÜYÜTTÜ

Polis memuru, hesabına aktardığı paraları daha sonra ilçede AKP’ye yakınlıkları ile bilinen Fikret Dürmüş ve Tahir Dürmüş’e ait Aras İsmail Taşımacılık Limited Şirketi’nin hesabına aktarıp, şirketi bir nevi “kasa” olarak kullandı. Savcı, iddianamesinde paraların aktarıldığı bu şirket ve sahipleri için “Adı geçen firmanın perde arkasındaki sahibi Fikret Dürmüş ve Tahir Dürmüş isimli şüphelilerin, ailelerinin devlete yakın duruşu ve ilçede bulunan kamu kurumlarının işlerini yapmasının sağladığı kolaylıktan faydalanarak ilçede örgütün gücünün ve parasal boyutunun büyümesini sağladığı” ifadelerini kullandı.

Yine İlçe Mal Müdürü olan Sait Dürmüş’ün de, bu paranın aklanması için gece yapılan işlemlere onay vermek suretiyle yardım ettiği şebekeye dahil olduğu belirtildi.

EMNİYET AMİRİ ÖĞRENDİ, VURGUN BÜYÜDÜ

İddianameye göre, İlçe Emniyet Müdürü N.A.Ç.’nin izinde olduğu sırada tayininin çıkması üzerine yerine Adnan Ünsal atandı. Ünsal, atanması sonrası yaptığı incelemede hesaplardaki hareketliliği fark etti. Ancak şikayette bulunmak yerine şebeke üyeleri ile anlaşıp, zimmete geçirilen paradan pay aldı.

Öyle ki, yeni Emniyet Müdürü işlemleri daha rahat yapabilmesi için mevzuata aykırı şekilde yetkilendirdiği Karakoç’u yine koruyup, kollayarak zimmete para geçirmesine devam etmesini sağladı.

BANKA MÜDÜRÜ İHBAR ETTİ, ŞEBEKE GENİŞLEDİ

Bu şekilde hesaplardaki paralar boşaltılırken, Ziraat Bankası Genel Merkezi yetkilileri Mayıs 2015’te aradıkları İlçe Emniyet Müdürü Yardımcısı Mehmet Karakaş’ı hesaplardaki şüpheli para çıkışı konusunda bilgilendirildi.

Böylece durumdan haberdar olan Karakaş, şikayet etmek yerine Emniyet Müdürü Ünsal ve polis memuru Karakoç ile işbirliği yaptı. Bu işbirliği doğrultusunda da Karakaş, olayın daha fazla yayılmaması için Ünsal ve Karakoç ile birlikte Beytüşşebap’ta ATM’si dahi bulunmayan İş Bankası üzerinden İlçe Emniyet Müdürlüğü adına başka hesaplar açtı.

3 AYRI ŞİRKET KURDULAR

Bu hesapların açılmasının ardından ise zimmete geçirilen para miktarlarında yüklü miktarlarda artış yaşanmaya başlandı. Polis memuru Selahattin Karakoç, bu durumun dikkat çekmemesi için ise Ankara’da yaşayan Güven Demir isimli akrabasına Beytüşşebap, Ankara ve Kastamonu’da 3 ayrı şirket kurdurdu. Turizm ve inşaat üzerine kurulan bu şirketlerden sanki mal alımı yapılmış gibi gösterilerek, banka hesapları boşaltılmaya başlandı.

BİLENLER SES ÇIKARMADI

Hazırlanan iddianamede, birçok polisin kurulan bu şebeke ve vurgundan haberdar olmasına rağmen sessiz kaldıkları belirtildi. Bu duruma dair, “İlçe emniyet amirliğinde çalışan birçok görevlinin süreç içerisinde farkına varmasına rağmen bazılarının korku, bazılarının da menfaat vb. saiklerle apaçık suç işleyen, ilçede lüks bir hayat yaşayan, yasal hiyerarşinin gerekliliklerini göz ardı etmek pahasına yasadışı menfaatlerini korkusuzca savunan bahse konu şüphelilere ses çıkaramadıkları” kaydedildi.

İKİ İŞLEMDE 636 MİLYON VURGUN YAPTILAR

İddianameye göre, söz konusu şebeke üyeleri yaptıkları kimi işlemlerle ilk olarak zimmetlerine 7 milyon 251 bin 261 lira 42 kuruş geçirdi. Nisan 2015 ile Mart 2018 tarihleri arasında farklı meblağlarda zimmetlerine para geçirmeye devam şebeke üyeleri, en büyük vurgunu 135 polis memurunun görevli olduğu ilçe emniyet müdürlüğü hesaplarından “zam ve tazminatlar” adı altında gerçekleştirdikleri son iki işlemle yaptı.

Yapılan bu işlemlerin ilkinde 236 milyon 587 bin lira, ikincisinde ise 399 milyon 255 bin lira olmak üzere toplamda 635 milyon 842 bin liralık vurgun yapıldı.

DOSYADA ADI GEÇEN KİŞİ VE ŞİRKETLER

Önümüzdeki günlerde görülmeye başlanacak dosya kapsamında Emniyet Müdürü Adnan Ünsal, polis memurları Selahattin Karakoç, Mehmet Karakaş, Taner Akın, Coşkun Kır, korucular Sait Durmuş, Fikret Durmuş, Tahir Durmuş, Ali Vural, Ali Kaş, Güven Demir, Nur Doğan Kurt, Harun Karabıyıkoğlu, polis memuru Selahattin Karakoç’un eşi Afife Akyan Karakoç, baldızı Ayşe Akyan, kardeşi Mükremin Karakoç, Ömer Özkoca, Hüseyin Buğra Gelir ve Özcan Karakoç hakkında ayrı ayrı cezalar istendi.

Savcılık, Aras İsmail Taşımacılık Şirketi ile Başat Proje Limited Şirketi hakkında da güvenlik tedbiri uygulanmasını istedi. Diğer şirketler Akveri İnşaat Turizm, Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Derya Pen Plastik Aliminyum Doğrama İnşaat, Sanayi Ticaret Limited Şirketi ile Ali O.C. ve İrfan K. ise malen sorumlu olarak dosyaya dahil edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...