GAZETE SOKAK – Leyla Güven’e destek amacıyla Diyarbakır’da açlık grevine giren HDP’li yöneticilerden Fesih Balbey hakkında hazırlanan iddianamede kendisine yöneltilen suçlamalar, “kopyala-yapıştır’ yapılarak partili yöneticilerden Mustafa Akengin’in iddianamesine eklendi. Sadece Balbey’e yöneltilen suçlamaların yer aldığı iddianame ile Akengin’in 5 yıla kadar hapis isteniyor.
20 yıla yakın süredir İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine giren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP milletvekili Leyla Güven’e destek olmak amacıyla 12 Aralık’ta HDP’li 35 isim, partinin Diyarbakır İl Örgütü binasında açlık grevine başlamıştı. Aynı gün parti baskın düzenleyen polis, bu 35 kişiyi gözaltına almıştı.
Parti binasına dönük bu baskın ve yapılan gözaltılara ilişkin tutulan polis tutanağını teslim etmek üzere davet usulüyle Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne çağrılan partinin İl Örgütü Yöneticileri Ramazan Kaval ve Mustafa Akengin de, gittikleri emniyette gözaltına alınmıştı.
 KİMİ İSİMLER HAKKINDA İDDİANAMELER HAZIRLANDI 
 4 gün gözaltında tutulduktan sonra ifadeleri alınıp, serbest bırakılan parti yöneticileri ve üyeleri hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kimi isimlere dair iddianameler tamamlandı.
SAVCI ‘KOPYALA-YAPIŞTIR’ YAPTI
Hakkında “Örgüt propagandası yapmak”tan iddianame hazırlanan isimlerden biri ise, HDP’li yönetici Mustafa Akengin oldu. Ancak adına iddianame düzenlenmesine rağmen, Akengin’e yöneltilen iki suç fiilinden hiçbiri kendisine ait değil. Parti binasına dönük baskında gözaltına alınan  ve hakkında iddianame hazırlanan isimlerden biri olan HDP Hazro İlçe Eşbaşkanı Fesih Balbey’e yöneltilen kimi suç fiilleri, Akengin’in iddianamesinde de yer aldı.
DOĞRUDAN BALBEY’İN İSMİ GEÇİYOR!
Üstelik Akengin’in iddianamesine konulan suç fillere dair yapılan değerlendirmelerde doğrudan Hazro İlçe Eşbaşkanı Balbey’in ismi geçiyor. Bu durum, savcılığın Akengin hakkındaki iddianameyi “kopyala-yapıştır” biçiminde hazırladığını tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermiş oldu.
AÇLIK GREVİ YERİNE BAŞKA SUÇLAR İSNAT EDİLDİ
Akengin’e dair hazırlanan iddianameni,n girişinde DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in girdiği açlık grevi eylemine ilişkin HDP Kadın Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Jinên Azad ên Sosyalîst (JAS) tarafından yapılan destek açıklamalarına dair Fırat Haber Ajansı’ndan (ANF) servis edilen haberler yer aldı.
Devamında ise, Akengin yerine doğrudan Balbey’in ismine vurgu yapılıp, “HDP Diyarbakır il binasında düzenlenen açlık grevine katıldığı, şüphelinin örgütün çağrıları doğrultusunda katılmış olduğu açlık grevi ile PKK/KCK’nin kullanmış olduğu cebir, şiddet ve tehdit içerikli yöntemleri övdüğü, bu yöntemleri meşru göstermeye çalıştığı, başvurulmasını teşvik ettiğinin tespit edildiği…” ifadelerine yer verildi.
Balbey’ın yine 14 Kasım 2017 tarihinde Bestler-Dereler bölgesinde meydana gelen çatışmada yaşamını yitiren Hülya Eroğlu’nun (Delal Amed) cenazesi ve taziyesine katılması da suç sayılarak, Akengin’in iddianamesine eklendi. Bunun yanı sıra Balbey’in, 15 Kasım 2015 tarihinde Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Diyarbakır İl Örgütü binasından Yenişehir ilçesinde bulunan Ofis semtine kadar gerçekleştirilen yürüyüşe katılması da Akengin’in e iddiamesinde yer aldı.
Doğrudan kendisine dair hiçbir suçlamanın bulunmadığı Akengin hakkında ‘kopyala yapıştır’ usulüyle hazırlanan bu iddianame, sunulduğu Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edildi.
Kendisine ait olmayan fiillerle “Örgüt propagandası yakmak”la yargılanacak olan Akengin’in 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
MA / Özgür Paksoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...