GAZETE SOKAK – Şırnak’tan hayvanlarını otlatmak için Feraşin Yaylası’na çıkan koçerlerin geri dönüş yolculuğu başladı. Koçerler, her gün zorlu arazilerde kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalıyor.

Şırnak’ın Silopi ve İdil ilçelerinde, hayvanlarını otlatmak için her yılın ilkbahar aylarında yaylalara çıkan koçerler, havaların soğumasıyla birlikte geri dönmeye başladı. Yaz aylarını Şırnak, Hakkari ve Van üçgeninde bulunan Feraşin Yaylası’nda geçiren koçerler, 4 günlük yolculuğun ardından ancak Beytüşşebap ilçesinin kırsalına ulaşabildi. Yüzlerce hayvanla birlikte her gün sarp ve dağlık arazilerde yol kat etmek zorunda kalan koçerler, kış aylarını geçirecekleri yerlere ulaşmak için ise, daha iki haftayı aşkın bir süreye ihtiyaçları var.

‘OPERASYONLARDAN KAYNAKLI ZORLANDIK’

Mayıs ayından bu yana Feraşin Yaylası’nda hayvanlarını otlattıklarını aktaran koçerlerden Tahir Işık, 15 yıldır hep aynı yolları kullandıklarını belirtti. “Dünyanın en güzel yeri” olarak tarif ettiği Feraşin Yayla’sında koçerlik yapmaktan mutlu olduğuna dikkat çeken Işık, yer yer askeri operasyonlardan kaynaklı bazı zorluklar yaşadıklarını kaydetti. Işık, tüm zorluklara rağmen önümüzdeki yıllarda da yaylalara çıkmaktan vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

‘ZOR AMA MUTLUYUZ’

Çocukluğundan bu yana koçerlik yaptığını söyleyen 56 yaşındaki Nurettin Işık ise, hayvanlardan elde ettikleri ürünlerle geçimlerini sağladıklarını dile getirdi. Silopi’deki bazı düzlük alanlara döneceklerini aktaran Işık, birçok konuda zorluğu bulunan koçerlik yaptıklarının dolayı mutlu olduklarını ifade etti. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...