GAZETE SOKAK – Kobanê Kantonu Meclisi Eşbaşkanı Enver Müslim, halkların tıpkı Kobanê gibi Efrîn ve Kuzey Suriye’ye yönelik saldırılara karşı da alanlara çıkması gerektiğini söyledi.

1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolaysıyla Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan Kobanê Kantonu Meclisi Eşbaşkanı Enver Müslim, Kobanê’nin Kürt halkının ve özgürlük mücadelesinin dünyaca tanınmasında büyük rol oynadığını söyledi. Kobanê’nin DAİŞ’e karşı direndiğini belirten Müslim, “Kobanê, tüm dünyaya tarih ve kültürlerini savunacaklarının mesajını verdi” dedi. Müslim, Kobanê’de direnişin öncülüğünü de kadınların yaptığını vurguladı.

KOBANÊ SINIRINDA ETTEN DUVAR

Kürt halkının Kobanê sınırında etten duvar örerek DAİŞ’in Türkiye’den Kobanê girmesini engellediğini dile getiren Müslim, “Kuzey Kürdistan halkı, kadın, çocuk ve yaşlı demeden alanlara çıktı ve başkaldırdı; DAİŞ çetelerinin Kobanê’de yenilmesinde büyük rol oynadılar” diye konuştu.

‘HALKLAR ALANLARA ÇIKMALI’

Kobanê ve Kuzey Suriye’de halkların birlikteliğine dikkat çeken Müslim, şöyle dedi: “Tüm dünya halkları artık gözlerini açmalı ve Kuzey Suriye’de hayat bulan demokratik projeyi görmeli. Dünya kamuoyu her daim ezilenlerin yanında durmalı ve egemenlere boyun eğmemelidir. Kobanê zaferi insanlık zaferidir.”

Müslim, uluslararası kamuoyunun 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nde olduğu gibi Efrîn’deki hak ihlallere ve Kuzey Suriye’ye yönelik saldırılara karşı da alanlara çıkması gerektiğini vurguladı. (Kaynak: MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...