GAZETE SOKAK – PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 79 gündür açlık grevini sürdüren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, hakkında açılan ve hiç kimsenin katılmadığı davanın duruşmasında tahliyesine karar verildi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevini 79 gündür sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven hakkında “Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “2911 sayılı Yasa’ya muhalefet” iddialarıyla açılan davanın 5’inci duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Güven’in yanı sıra avukatları ve izleyiciler de katılmadı.
Duruşma öncesi adliye çevresi ve içerisinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.
SAVCININ TALEBİ 
Kimsenin katılmadığı duruşmada iddia makamı, mevcut delil durumunu gerekçe göstererek Güven’in tutuklu halinin devamı yönünde görüş bildirdi.
LEYLA GÜVEN TAHLİYE EDİLDİ
Mahkeme heyeti, dosyada delillerin toplanmış olmasını göz önünde bulundurarak yurt dışı yasağı koşuluyla Leyla Güven’in tahliyesine karar verdi.
MAHKEMEDEN 8 AY SONRA AYNI KARAR  
Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, bugün verdiği tahliye kararını, 8 ay önce 29 Haziran 2018’de de vermişti. Güven, HDP’den Hakkâri milletvekili seçilmesi ardından avukatlarının tutukluluğuna yaptığı itiraz üzerine davaya bakan Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararı vermişti. Mahkeme, Güven’i milletvekili seçildiği için değil, delillerin toplanmasını gerekçe göstererek tahliye etmişti.
Bu karara rağmen Güven cezaevinde tahliye edilmemiş, duruşma savcısının tahliye kararına karşı aynı gün jet hızıyla yaptığı itirazın sonucu beklenmişti. Duruşma günü olmasına rağmen savcılık itirazını ve Güven’in 4 klasörlük dosyasını jet hızıyla inceleyen Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, Güven’in DTK Eş Başkanı olması, katıldığı faaliyetler ve kuvvetli suç şüphesini ileri sürerek, cezaevinde olan Güven hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama emri çıkarmıştı. Mahkeme, avukatlarını haber vermeden Güven’e cezaevinde SEGBİS ile bağlanarak savunmasına almadan tutuklama kararını yüzüne okumuştu. Güven’in avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, tutuklama kararına karşı bir üst mahkeme olan Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz da reddedilmişti.
Güven’in devleti bölmek ve üniter yapısına aykırı faaliyetler içinde olduğunu ileri süren mahkeme, Güven’in “örgütsel nitelikteki eylemlere katılarak devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya ve toplumsal ayrışmaya sebep olmak amacıyla halk kitlelerini etkilemeye çalışmak” ile suçlamıştı. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...