GAZETE SOKAK – AKP’nin “KHK” gerekçesiyle seçilmiş HDP’li belediye eşbaşkanlarının adaylıklarının düşürülmesine dönük yaptığı itirazları hak gaspı olarak değerlendiren KHK’li HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Yargısız infazla kamunun iradesi ile atılan kişiler, milletin iradesiyle seçilmiştir” dedi.

AKP, 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarına yönelik yaptığı itirazlar ardından bu kez Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) KHK’li seçilmişlerinin ihraç edilmelerini gerekçe göstererek adaylıklarının düşürülmesine dönük başvurular yapmaya başladı. AKP, Kars’ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar (Bazarcix) Belediye Eşbaşkanı Abubekir Erkmen, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Belediye Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Yenişehir Belediye Eşbaşkanı İbrahim Çiçek, Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Necati Pirinççioğlu ve Ergani Belediye Meclis üyesi Müslüm Oktay’ın, KHK ile ihraç edildikleri gerekçesiyle meclis üyeliklerinin düşürülmesine yönelik YSK’ye itirazda bulundu. Yapılan itiraz başvuruları üzerine ilçe seçim kurulları, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) görüşüne başvurdu.

24 HAZİRAN’DA BENZER TARTIŞMA

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri’nde de farklı tarihlerde çıkarılan KHK’lerle ihraç edilen HDP Eş Genel Başkan Sezai Temelli ile HDP milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Saliha Aydeniz, Muazzez Oran, Semra Güzel, Sait Dede ve Habip Eksik, CHP’de İbrahim Kaboğlu ve Saadet Partisi’nden ise Cihangir İslam, Meclis’e girmişti. 24 Haziran seçimlerinde de adaylık başvurularının tartışmalı hale gelmesi üzerine CHP’den İbrahim Kaboğlu’nun YSK’ye yaptığı başvuru üzerine verilen karar ardından adaylık başvuruları kabul edildi.

MİLLETİN İRADESİ

YSK’nin bu konuda belediye eşbaşkankarı hakkında bildireceği görüş beklenirken, KHK’li olan ve Kaboğlu hakkında verilen emsal karar ile Meclise girebilen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, AKP’nin “KHK” itirazlarını değerlendirdi. Yapılan itirazlarla KHK ile ihraç edilenlerin seçilme hakkının gasp edilmek istendiğini dile getiren Gergerlioğlu, “Yargısız infazla kamunun iradesi ile atılan kişiler, milletin iradesi ile seçilmiştir. Bu ihraca rağmen seçilmişlerdir. İhracı gerçekleştirenlerin utanması gerekiyor” dedi.

‘KHK’LILARA İKİNCİ HAK GASPI UYGULANIYOR’

Yerel seçim sonuçlarının KHK’lere cevap niteliğinde olduğunu ifade eden Gergerlioğlu, “Anayasa varsa kimsenin bunun karşısında durmaması gerekir. YSK’nın kararını inceledim. Milletvekili dışındakilere bu hakkın verilemeyeceği söyleniyor. Demokraside seçilen kişilerin önünde kimse durmaması gerekir. Siyasi maksatlarla engellemelerin olduğu aşikar. Halkın iradesi ile seçiliyor ama KHK’lı olduğu için ikinci adaya mazbata veriliyor. KHK’lara ilişkin önemli bir hak gaspı ikinci kez uygulanıyor” şeklinde değerlendirdi.

‘ANAYASAYI ÇİĞNEYEN BİR TAVIR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Moskova gezisi öncesi yaptığı açıklamaları hatırlatan Gergerlioğlu, “Bizim bu sözlerimizin ispatı Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın İstanbul hakkında son sözleridir. Bir aday bir oy bile fazla oy alsa seçilir. Ama Erdoğan tamamen insanları şaşkınlığa uğratacak cümleler sarf etti. Böyle bir açıklamanın olduğu ülkede çeşitli bahaneler ileri sürülerek, milletin iradesinin önüne geçilmeye çalışılıyor. KHK’lılar çok büyük zulümlere uğradılar. Şimdi de KHK’lı olduğu için binlerce insanın iradesi hiçe sayılarak mazbataları verilmiyor. Anayasayı çiğneyen bir tavır dışında bir şey değil” diye belirtti. MA – Özgür Paksoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...