GAZETE SOKAK – KHK’yle işlerinden edilenler 5-6 Ekim’de “Büyük KHK Buluşması” sloganıyla Ankara’da bir araya geliyor. Buluşmada, KHK ile nasıl mücadele edileceği tartışılacak.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) işlerinden olan mağdurlar buluşuyor. KHK’liler Platformu, 5-6 Ekim tarihlerinde “Büyük KHK Buluşması” sloganıyla Yılmaz Güney Sahnesi’nde bir araya gelecek. Dayanışma kapsamında yapılacak buluşmada, sergiler, kermesler düzenlenerek, KHK’ye karşı nasıl mücadele yürütülmesi gerektiği konusunda tartışmalar yürütülecek.

Buluşmaya dair konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, OHAL ilanından sonra onlarca KHK’nin ilan ettiğini belirterek, binlerce insanın ihraç edildiği bir dönemin yaşandığını hatırlattı. Gergerlioğlu, KHK’lilerin sadece işlerinden edilmekle kalmadığını birçok haklarının ellerinden alındığını söyledi. Gergerlioğlu, “Anayasa’nın vatandaşa sunduğu tüm vatandaşlık haklarından mahrum edildiler. Sivil bir ölüm yaşatıldı KHK’lilere ve imha edilmeye çalışıldılar. Psikolojik olarak bir dışlama yaşadılar” dedi.

KHK İLE MÜCADELE

Gergerlioğlu, KHK’lilerin suskunluğunu artık bozmak istediklerini belirterek, “Suskunlukla kazanılacak bir şeyin olmadığını görüyorlar ve haklarını arıyorlar. Bunu da ortak bir payda da yapmak istiyorlar. Her kesimden KHK’li ortak bir paydada buluşarak mağduriyetlere karşı kimlikler üstü bir reddiye geliştiriyorlar. Birçok şehirde KHK platformları oluşturdular, sosyal medya kampanyaları yapılıyor. Çünkü çok canı yanmış bir topluluk. Söyleyecekleri çok şeyleri var. 5-6 Ekim’de de büyük Türkiye buluşması yapılacak. Biz tüm kamuoyunu davet ediyoruz. İki gün boyunca toplantılar, çalışmalar, maddi, manevi, hukuki, sosyal her türlü dayanışma nasıl yapılabilir bunları konuşacağız. KHK’lilere karşı nasıl mücadele edeceğimizi konuşacağız. Çünkü mutlaka bir gün KHK’ler bitecek ama bu bizim gayretimizle olacak. Şimdi artık harekete geçme, haklarımızı arama vakti. Çok güzel bir toplantı olacak” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...