GAZETE SOKAK – İskenderun’da Berfin Özek’e kezzaplı saldırıda bulunan Casim Ozan Çeltik isimli şahıs hakkında “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde 15 Ocak’ta Berfin Özek’in yüzüne kezzap atarak yakan Casim Ozan Çeltik hakkında iddianame hazırlandı. İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, İskenderun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanık Çeltik hakkında “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. İlk duruşma 4 Temmuz günü görülecek.

DAHA ÖNCE DE SALDIRMIŞ

İddianamede savcılık Özek’in ifadelerine yer vererek, kendisine saldıranın Çeltik olduğunu ve elindeki pet şişe içerisindeki sıvıyı yüzüne doğru atarak kaçtığını beyan etti. Çeltik’in kendisini ve annesini sık sık tehdit ettiğini, bir kez de kendisine saldırarak burnunu kırdığını aktaran Özek, Çeltik’ten şikayetçi olduğunu ve gereken cezanın verilmesini istedi.

YÜZÜNÜ ATKIYLA KAPATMIŞ

Savcı iddianamesinde tanıkların beyanlarına da yer verdi. Tanıklar, Çeltik’in yüzünü atkıyla kapattığını, elinde eldiven ve pet şişe olduğunu aktararak, saldırı sonrası onu yakalamak istediklerini ancak kaçtığını ve bu kaçış sırasında elindeki eldiveni ve poşeti yere attığını belirtti.

İddianamede, Özek’e saldıran Çeltik, istinat edilen suçlamayı reddederek, suçsuz olduğunu ileri sürdü. Savcılık, Çeltik’in evinde yapılan aramada ise küçük şişe içinde kaçak alkol bulunduğunu, bazı kıyafetlerine el konularak kriminal incelemeye gönderildiğini kaydetti.

RAPORLAR İDDİANAMEDE

Savcılık, saldırıya uğrayan Özek’in aldığı raporlara da iddianamede yer verdi. 15 Ocak 2019’da İskenderun Devlet Hastanesi’nde düzenlenen “Hayati tehlikesi yoktur. BTM ile giderilemez” rapora ve 3 Mayıs 2019’da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde verilen şu rapora yer verildi: “Vücut yüzeyinin yüzde 8.3’ünde 3’üncü dereceden kimyasal yanık meydana geldiği, korneada bilateralmat-mavi görünüm bilateralkornea bulanık ve bilateral görmede azalma olduğu, her iki gözde lagoftalmus ve ektropiyon mevcut olduğu, sağ gözde görme keskinliği ışık hissi düzeyinde, sol gözde ise 0.5 düzeyinde olduğu, tüm yüzde saçta deri sınırından çene altına kadar her iki kulak kepçesini de içine alan alanda, boyunda, göğüs ön yüzde sağda 105.5 cm’lik alanda ve her iki el sırtında yanağa bağlı skar dokusu olduğu, her iki göz kapağı skatrize-epitelize olduğu, sağ uylukta ciltte lateralde 227cm’lik alanda ve anteriorda 19*6.5 cm’lik alanda ciltle aynı seviyede ve daha koyu renkte greft donör alanı olduğu. Kişinin yaşamını tehlikeye uğratmadığı, basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek nitelikte olduğu, yüzdeki yaralamaların tel başına yüzde sürekli değişiklik niteliğin de olduğu, sağ göz görme keskinliğinin ışık düzeyinde olmasının tek başına işlev kaybı niteliğinde olduğu, sol göz görme keskinliğinin ışık keskinliğinin işlev azalması/kaybı niteliğinde olup olmadığına daha sonra tekrar akrar verileceğini bildirir.”

‘KASTEN ÖLDÜRME’ SUÇU

İddianamede, kriminal incelemenin sonucuna dikkat çekilerek, “Şüpheliye ait REDMAN ibareli füme renkli pantolon üzerinde tahriş edici ve aşındırıcı etkisi olan insan sağlığı ve çevreye zararlı kuvvetli asitlerden sülfirik asit kalıntılarının tespit edildiği, şüphelinin olay tarihinde üzerinde bulunan kıyafetler ile ilgili dosya kapsamında beyanları alınan bilgi sahipleri ile müştekinin beyanlarının benzer nitelikte olduğu, BTK’dan istenilen şüphelinin 539…. Numaralı cep telefonunun 15 Ocak 2019 saat 19:39:30’dad baz bilgilerinin olayın gerçekleştiği mahal ile uyumlu olduğu…” denildi.

İddianamenin değerlendirme kısmında ise, sanık Çeltik’in yaptığı saldırıda, “kasten öldürme” suçu işlediği belirtilerek, saldırının “silahtan sayılan yakıcı maddeyle gerçekleştirildiği” vurgulandı ve sanığın “kasten öldürme” suçundan ceza alması istendi.

‘HUKUK KAZANSIN’

Kadına karşı şiddetin önlenmesi için cezaların caydırıcı etkisinin oldukça fazla olduğunu ve eğitimle desteklenmesini isteyen Berfin Özek’in Avukatı Mehtap Sert, “Ancak mevcut TCK, kadına şiddeti tam anlamıyla görünür kılmıyor. Bu açıdan mevcut iddianame hem hukuki hem vicdanlara hitap ediyor. Hukuki değerlendirme yapılırken, her husus teknik ve tanık deliliyle desteklenmiş. Sanığın olay mahalline ne önceden gelmesi, pantolonun üstüne eşofman giymesi gibi hususlar üzerinden kast sonucuna nasıl vardığını açıklamış. HTS ve mobese kayıtları, kıyafetteki asitten şüpheli konusunda sonuca ulaşmıştır” dedi.

Avukat Sert, tüm kadın örgütlerini, kadınları ve meslektaşlarını “Hukuk kazansın” diyerek, mücadeleye ve duruşmaya katılmaya davet etti.

NE OLMUŞTU?

Berfin Özek, 15 Ocak’ta Buluttepe Mahallesi’nden evine doğru giderken, Casim Ozan Çeltik isimli şahıs tarafından yolu kesilerek, yüzüne kezzap atılmıştı. Özek, o günden bu yana eski günlerine kavuşmak için tedavisini sürdürüyor. Tedavi masrafları 390 bin TL olan Özek’in yüz nakli olması için kadınlar destek çağrılarında bulunurken, Sağlık Bakanlığı ise bu çağrılara olumlu yanıt vererek, Özek’in tedavisini üsleneceğini belirtmişti.

MA / Hamdullah Kesen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...