GAZETE SOKAK – KESK, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anacak. KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, barışı ve özgürlüğü savunan herkesi alanlarda olmaya çağırdı.

1 Eylül Dünya Barış Günü, her yıl çeşitli eylem ve etkinliklerle karşılanıyor. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri ise gün dolaysıyla, 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen “Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi”ne yönelik DAİŞ saldırısında 103 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Tren Garı önünde olacak. 1 Eylül programına ilişkin bilgi veren KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, “Yeni rejimle birlikte insanlar arasında çatışmanın, kutuplaşmanın arttırıldığı, demokrasi kırıntılarının yok edildiği, doğaya, kadınlara karşı topyekun bir savaşın olduğu bir süreç içinde 1 Eylül’e gidiyoruz” dedi.

‘1 EYLÜL BARIŞI İNŞA ETMENİN GÜNÜ’

1 Eylül Dünya Barış Günü’nün barışı inşa etme günü ve mücadele alanı olduğunu dile getiren Atasoy,”Neden barış için mücadele etmek gerektiğinin topluma anlatılması gereken bir gün. Günümüzde insanlar hala barışa ihtiyaç duyuyorsa; savaşların neden kaynaklandığını bundan kaynaklı sorunları,başta kadınlar olmak üzere toplumların bundan nasıl etkilendiğini anlatmanın bir zemini olarak kullanmalıyız” ifadesinde bulundu.

‘SAVAŞ NEDENİYLE KRİZ DERİNLİKLİ YAŞANIYOR’

Çatışmalı sürecin ve savaşın içinde olan Türkiye’de ekonomik krizin bile şoven ve milliyetçi dalgayla savrulmaya çalışıldığına dikkat çeken Atasoy şöyle devam etti: “Bugün refah düzeyinin arttırılması, ekonomik olarak insanların daha iyi bir yaşam sürebilmesinin barışla mümkün olduğunu anlatmak lazım. Çünkü savaş politikaları olmasaydı ekonomik krizin bu kadar derinlikte yaşanmayacağını çok iyi biliyoruz. Savaş politikaları olmasa Türkiye’de demokrasinin çok daha rahat inşa edileceğinin çok iyi biliyoruz.”

‘BARIŞA EN ÇOK KADINLARIN İHTİYACI VAR’

Atasoy, Savaşın en büyük mağdurlarının kadınlar olduğunu ve bu nedenle de kadınların barışa en fazla ihtiyaç duyan kesim olduğunu vurgulayarak, “Bu nedenle kadınlar yıllardır barış mücadelesine öncülük ediyor. Savaş, daha çok kadın bedeni, yaşamı üzerinden kendini var eden, erk dilin çok fazla güç unsuru olarak kullanıldığı bu anlamda kadınlara sistematik bir şiddetin yerleşik hale getirildiği bir biçime dönüştürüldü. Kadına yönelik şiddet ve katliam meşrulaştırıldı. Kendi evlatları için yıllardır oturma eylemi yapan annelerin en meşru taleplerini dile getirdikleri için bile bir saldırı geliştirilebiliyorsa bunda savaş siyasetinin çok ciddi bir payı var” şeklinde konuştu.

‘1 EYLÜL’DE TREN GARI ÖNÜNDE OLACAĞIZ’

Dünya Barış Günü dolayısıyla barış için bir araya geldikleri için katledilen insanları anmak amacıyla 1 Eylül saat; 09.30’da Ankara Tren Garı önünde olacaklarını açıklayan Atasoy, şu çağrıda bulundu: “KESK olarak bu ülkede gerçek bir barışın, demokrasinin tesis edilebilmesi için barışı, eşitliği, özgürlüğü savunan herkesi 1 Eylül’de barış ve özgürlük meydanlarına çağırıyoruz. 1 Eylül’de alanlarda olmaya ve bu mücadeleyi kazanana kadar devam ettirmeye kararlıyız.” (Kaynak: MA – Diren Yurtsever)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...