GAZETE SOKAK – İstanbul’da yasak sonrası insanlar sokaklara akın ederken, günler sonra kepenkleri açan esnaf ise iş yapamamaktan yakındı. Esnaflar, “normalleşme” söylemlerine rağmen hiçbir şeyin normalleşmediğini belirtti.

Ramazan Bayram’ı nedeniyle 81 ilde ilan edilen 4 günlük sokağa çıkma yasağı gece yarısı itibariyle son buldu. Yasağın sona ermesiyle birlikte insanlar bugün sokaklara çıkarken, uzun süredir kapalı olan birçok işyeri de kepenklerini kaldırdı. Salgının merkezi olarak gösterilen İstanbul’da ise sabah saatlerinden itibaren trafik yoğunluğu yaşandı. Yağan yağmura rağmen insanlar Beyoğlu’nda bulunan İstiklal Caddesi’ne akın etti. Caddede iş yerlerini salgın boyunca ilk defa açan kimi esnaflar dükkanlarını temizliğiyle ilgilenirken, kimileri de kapıda müşterisini bekledi.

Cadde boyunca yürüyen bazı kişilerin maske takmadıkları görülürken, yer yer fiziki mesafe kurallarını hiçe sayarak gruplar halinde bekleyenler de vardı. Tarlabaşı Bulvarı’nda bulunan EİTT duraklarındaki yoğunluk da dikkatlerden kaçmadı.

Yoğunluğun artığı yerler arasında Taksim Meydanı da vardı. Meydana çıkan yollardaki dükkanların yanı sıra meydanla özdeşleşen çiçekçiler de işyerlerini açtı.

NEYLE GEÇİNECEĞİZ?

Yıllardır meydanda çiçekçilik yaptığını söyleyen Gülsade Yorgun, salgın boyunca kapalı olmaları nedeniyle geçim sorunu yaşadıklarını ifade etti. Öyle ki kira, elektrik ve su faturalarını ödeyemez gibi ocağa doğru düzgün yemek dahi koyamadıklarına dile getiren Yorgun, “Eşimin midesi alındı. Benim de böbrek rahatsızlıklarım var. Salgın boyunca kuru fasulye, nohut dışında bir şey yemedik. Birkaç kez gıda yardımı yapıldı, artık o da yapılmıyor. En son yapılan yardımda artık kuru fasulye de yok. Sadece nohut, şeker, çay ve yağ var. Artık yardım da yapılmayacak. İşler de açık değil, geçimimizi nasıl sağlayacağız? Neyle geçineceğiz?” diye yakındı.

‘KİMSE BİZİ DÜŞÜNMÜYOR’

Yanı başındaki bir değer çiçeksi ise, kendisine mikrofon uzattığımız gibi “İş yok vallahi de billahi de yok” diyerek, içinde bulunduğu durumu özetledi. İsmini vermek istemeyen çiçekçi, sorunlarını şöyle dile getirdi: “Salgınla işlerimiz durdu, geçinemez olduk. Ne bulsak yiyoruz çoluk çocukla. İşler olmadığı için vergi de veremiyorum. Bunun ötesinde omuzlarımızda elektrik, su faturaları var. Onları da daha ödeyemedik. Ayrıca gelen mallar da bu gidişle çürüyüp gidecek. Onlara verdiğimiz para nasıl geri gelecek? Kimse bizi düşünmüyor, herkes kendini düşünüyor. Kim başa geçerse geçsin kendini düşünüyor.”

“Salgının sürmesi halinde durumunuz ne olur?” diye sorduğumuzda ise, dudaklarını bükerek, “Umut dünyası, inşallah düzelecek” yanıtını verdi.

TEK MÜŞERİ YOK

Meydanın hemen altındaki geçitte durakta bekler halde bulduğumuz taksici Çetin Çınar, bir saattir tek bir müşteri bile almamaktan yakındı. 30 yıldır taksicilik yaptığını belirten Çınar, sokağa çıkma yasağı uygulaması nedeniyle geçim sıkıntısı çektiğini anlattı. Haftada sadece üç gün çalışabildiğini, salgın nedeniyle büyük zararda olduklarını dile getiren Çınar, bu zararın karşılanması için kendilerine verilecek ödeneğe başvurmasına rağmen henüz ödenmediğini söyledi.

Çınar, “Ödenek için konulan şartları yerine getirmeme rağmen hala bana bir şey yok. İŞKUR’u arıyorum, ‘Şu anda bizde öyle bir kayıt yok’ diyor. Muhasebeye gidiyorum, ‘Biz evrakını attık’ diyor. İki buçuk aydır müracaat etmeme rağmen ödenek çıkmadı. Ama TV’lerde herkese ödenek çıktığını söylüyorlar. Sabah 07.00’de işe çıktım şu ana kadar sadece 60 liraya iş yaptım. Haftada sadece üç gün çalışıyorum. Nasıl geçineceğim? On günde kazandığımla kiramı nasıl ödeyeceğim? Çok sıkıntı var. Salgın çıktığından beri henüz bana maske gelmedi. Başta telefona mesaj gelecek dediler, sonra eczaneye git dediler. Konuşmaya geldi mi ‘Yok sen yandaşsın’ diyorlar. Nedir yani sokağa çıkma diyor da, dört gündür çıkmıyorum evde ne yiyeceğim? İsyan ettin mi de isyan ediyorsun diyorlar” dedi.

EN ÇOK ONLAR ETKİLENDİ

Yasağın kalkmasıyla birlikte 20 yaş altındakiler de saat 11.00 ile 15.00 arası sokağa çıktı. Yasak boyunca evde hiçbir şey yapmadığını ve evde çok sıkıldığını anlatan 17 yaşındaki Enes Yılmaz, “Evde yapacak hiçbir şey yok. Sadece telefonla uğraşıyorduk. Resmen telefonik olduk. Sıkıntıdan patlıyorduk. Bugün de izin verdiler hava almaya çıktık” diye belirtti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...