GAZETE SOKAK – Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonun Erdoğan’ın koltuk savaşı olduğunu belirten Vanlılar, ölüm ve katliamdan başka bir şey getirmeyecek savaşa karşı sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyon hazırlığına tepki gösteren Vanlılar, Erdoğan’ın kendi koltuğunu korumak için böyle bir karar aldığını söyledi. Ülkenin sonu olmayan bir savaşın içerisine sürüklendiğini dile getiren yurttaşlar, bu savaşa karşı sessiz kalmayacaklarını ifade etti.

‘BÜYÜK BİR SAVAŞ BAŞLAYACAK’

Suriye’de yaşayan insanların topraklarından edinmesinin büyük bir haksızlık ve zulüm olduğunu dile getiren Ömer Cintan, “Türkiye’nin Suriye’ye girecek olması büyük bir savaşı da beraberinde getirecektir. Bir ülkenin topraklarına zorla girmek insanların öleceği anlamına geliyor. Biz Kürtler savaş ve insanların ölmesini istemiyoruz. Türkiye oraya girdiği takdirde binlerce insan evlerini bırakıp mülteci olacak. Devlet bu işin sonucunu düşünmüyor mu? Başkalarının topraklarına saldırma hakkı var mı? Bu zulmün sonu ne zaman gelecek. Savaş başarı değil her zaman pişmanlık getirir” dedi.

‘BU KARAR ERDOĞAN İÇİN’

Erdoğan’ın bu savaşla kendi koltuğunu sağlama almaya çalıştığını ifade eden Mihriban Ece ise, “Bir insan kendi iç meselesini çözmeden nasıl olurda başka ülkeye müdahale eder. Erdoğan, Türkiye ve Suriye’deki Kürtleri kendisine bu kadar sıkıntı yaptığı için bu kararı aldı. Bu kararın doğru hiçbir tarafı yok. Aslında Erdoğan koltuğunu korumak için böyle bir girişimde bulunuyor. Bu çok yanlış bir politika. Türkiye’deki insanlar da bu saldırıyı desteklemiyor. Eğer ki bu olay büyür ve işgale evrilirse insanların buna karşı sessiz durmaması gerekiyor. Sonuçta başka bir ülkenin sınırlarına dâhil olmaya çalışıyor ve o insanların halklarını sömürmeye çalışıyorlar. Her şeye sessiz kaldık ama buna sessiz kalmamamız gerektiğini düşünüyorum” diye belirtti.

‘TÜRKİYE O BATAKLIKTAN ÇIKAMAYACAK’

Yaşanan bunca ekonomik sıkıntının yanında bir de savaş kararı alınmasını kınayan yurttaşlardan Cihan Yayan da “Bu kadar ağır bir süreç yaşayan bir ülkenin başka bir ülkeye savaş açması akıl karı değil. Öncelikle Suriye topraklarına girmek bizim işimiz değil. Bu savaş sonucu ne olacağı belli olmayan bir savaştır. Türkiye orada bataklığa girecek ve çıkması da çok zor olacak. Sayı olarak çok askerle girebilir ama sonuç alamayacak” diye konuştu.

‘SAVAŞ KATLİAM DEMEK’

Kararın yanlışlıklarına dikkati çekerek, sorunların diyalogla çözülebileceğini hatırlatan Menaf Uzun da, “Bu savaş yaklaşımı iyi bir şey değil. Türkiye zaten her alanda kriz yaşıyor. Bu savaşla beraber ülkenin durumu çok daha kötü olacak. Savaş demek ölüm, katliam demek. Savaş yerine bu sorunların diyalog ile çözülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘ÖNCE İÇ SORUNLARINI ÇÖZSÜN’

İrfan Bilir ise, savaş kararının tüm halklara büyük zarar vereceğini belirterek, “Bu savaş zarardan başka bir şey değil. Bu kadar sorunları olan bir ülke neden başka ülkenin topraklarına girsin? Türkiye önce kendi içerisindeki sorunları çözsün” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...