GAZETE SOKAK – Elazığ’da konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu , “Evleri yıkılanların yüzde 99,9’u fakir vatandaşlar. Onlara ev yapıldığı zaman ‘parasını sizden alacağız’ derlerse, bu adam parayı nereden ödeyecek?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6,8 büyüklüğündeki depremin yaşandığı Elazığ’da dün gerçekleştirdiği incelemelerin ardından bir otelde basın toplantısı düzenledi. Kılıçdaroğlu, “Evleri yıkılanların yüzde 99,9’u fakir vatandaşlar. Onlara ev yapıldığı zaman ‘parasını sizden alacağız’ derlerse bu adam parayı nereden ödeyecek?” diye sordu.

‘İNSANLAR ŞOKU ATLATAMAMIŞ’

“Yaraların sarılması için zamana ihtiyacımız var” diyen Kılıçdaroğlu, “İnsanların sabra, sevgiye, hoşgörüye ihtiyacı var, bunları birlikte yapmak zorundayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, “Elazığlılar için değil Elazığlıların acısını paylaşan 82 milyon adına”” diye seslenen Kılıçdaroğlu, “Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmesi yönünde teklif verdik. Derseniz ki ‘Bu teklifi siz değil, AK Parti olarak biz vereceğiz.’ hayhay siz verin, biz teklifimizi geri çekeriz. Sizin teklifinizi destekler, sorunu hallederiz” diye konuştu.

‘VERGİYİ SORDUM KIYAMET KOPTU’

Vergilerin nerede harcandığını sorduğu için hakaretlere karşı karşıya kaldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Hepimiz vergi veriyoruz, 82 milyonumuz da vergi öderiz. Deprem Vergisi, Özel İletişim Vergisi ödüyoruz. Bu vergileri sordum, yine kıyamet koptu, en ağır hakaretlerle karşı karşıya kaldım. Bu vergiyi sadece ben değil sadece siz de ödemiyorsunuz dedim. Vatandaş olan herkes ödüyor bu vergiyi. Vergimi ödüyorsam, devleti yönetenlere de soracağım nereye harcadıklarını” ifadelerini kullandı.

‘VAN DEPREMİ İÇİN 20 MİLYAR DOLAR HARCADIK’

2011’deki Van depremini de hatırlatan CHP Genel Başkanı, “Van depremi sonrası 20 milyar dolar harcandı, doğru. Ne zaman? 644 kişi öldükten sonra. Binalar yaptınız, doğru. 20 milyar lira harcadınız. Ama hepsini sattınız. Depremzedeler bunları satın aldılar” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...