GAZETE SOKAK – Kaz Dağları’ndaki Su ve Vicdan Nöbeti’ne ilişkin koordinasyon aldığı yeni kararla, “Kurulu çadırlar kalıyor, nöbete devam” dedi.

Kaz Dağları’nda Alamos Gold maden şirketinin doğa kıyımına karşı 16’ncı gününe giren Su ve Vicdan Nöbeti’ne ilişkin dün yapılan “çadırsız eylem” açıklamasının ardından, çevre savunucularının yaptığı forumdan “çadırların kaldırılmaması” kararı çıktı.

Eylemin nasıl devam edip edilmeyeceği eylem alanındaki çevre savunucuları ve komite arasında dün akşam 19:00’da başlayan forumdan bugün de devam etti. Tartışmalar sonucu Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu mevcut çadırların kalması yönünde açıklama yaptı. Nöbet alanında yapılan açıklamayı, Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu’ndan Pınar Bilir Akkuş yaptı.

Nöbetin tüm dünyada yankılandığını belirten Akkuş, “26 Temmuz 2019 tarihinde başlattığımız Su ve Vicdan Nöbetimizin 16’ncı günündeyiz. Umudumuz ve direncimiz aramıza katılan, sesimize ses veren milyonlarca insanla birlikte giderek artıyor ve tüm dünyada yankılanıyor.Dün yaptığımız basın açıklamasının basında ve kamuoyunda yanlış algılanması nedeniyle yeni bir açıklama yapma gereği duyulmuştur” dedi.

‘NÖBETİMİZ DEVAM EDECEKTİR’

“Alamos Gold ve yerli taşeronlarının yaşam alanlarımız üzerindeki saldırısı ve Kirazlı Balaban’daki metalik madencilik faaliyeti son bulana kadar Su ve Vicdan Nöbetimiz devam edecektir” diyen Akkuş, “Nöbet alanındaki fiziki yetersizlik ve orman yangını riskinin bulunması nedeniyle nöbet alanına yeni çadır kurulmaması kararı alınmıştır. Su ve Vicdan Nöbeti’miz Kirazlı Balaban’daki nöbet koordinasyon merkezi aynı şekilde devam etmektedir. Bununla birlikte kent merkezinde ikinci bir koordinasyon merkeziyle birlikte koordine edilecektir” diye belirtti. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...