GAZETE SOKAK – Kanadalı Alamos Gold’un siyanürlü altın medeni için 200 bin ağacı kestiği Kaz Dağları’nda devam eden “Su ve Vicdan Nöbeti” 39’uncu gününde devam ediyor. Çevreciler ve bölgede yaşayan yurttaşlar ÇED raporuna göre fazladan kesilen ağaçlar ve sahte bilirkişi imzasına karşı suç duyurusunda bulundu.

Kanada merkezli Alamos Gold’un Kaz Dağları’nda siyanürlü altın arama faaliyetlerine karşı bölgede yaşayan yurttaşların Kirazlı’da bulunan Balaban mevkiinde başlattığı “Su ve Vicdan Nöbeti” 39’uncu gününde devam ediyor. Bugünkü nöbeti kent merkezinden ve farklı kentlerde yaşayan onlarca yurttaş ziyaret etti. Ziyaret sırasında nöbette olan eylemciler ile Balaban mevkiinde bir süre vakit geçiren yurttaşlar buradan Alamos Gold’un yaklaşık 200 bin ağacı kestiği şantiyenin giriş kapısına gitti. Çevreciler ve yurttaşlar sık sık “Her yer Kaz Dağları her yer direniş” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Havana suyuna doğana sahip çık” sloganları attı.

BİLİRKİŞİ İMZASINA SUÇ DUYURUSU

Şantiyenin önünde bir süre oturan yurttaşlar buradan kent merkezinde bulunan Adliye’ye giderek Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna göre fazla ağaç kesilmesinin ve bilirkişi raporundaki imzanın sahte olduğu iddialarına ilişkin suç duyurusunda bulundu. Ayrıca Çanakkale Belediyesi’nin Kirazlı Altın Madeni Projesinin Gayrisıhhi Müessesesi izninin iptali için açtığı davaya müdahil oldu. Ardından tekrar Balaban mevkiine dönen yurttaşlar nöbete devam etti.

İSTANBUL’DA DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Öte yandan İstanbul’da da bir grup çevreci ve yaşam savunucusu Çağlayan Adliyesine giderek ÇED raporuna aykırı hareket eden şirket ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda bulunan isimler arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ve çeşitli kurum temsilcileri yer aldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...