GAZETE SOKAK – Viranşehir kayyumunun 12 milyona yaptığı yollar, yağan ilk yağmurla çöktü. Kentte yaşayan yurttaşlar, 12 milyonun nereye harcandığını bilmediklerini belirterek, ilçede son 2 yıldır hizmetlerin kesildiğini, belediyenin en ufak bir çivi bile çakmadığını söyledi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeyken 10 Ocak 2017’de kayyum atanan Urfa’nın Viranşehir ilçe belediyesi, 2017 yılında park çevre düzenlemeleri, mahalle yolları, cami, taziye evleri hizmetleri ile sosyal projeler adı altında 27 milyon 979 bin 852 TL belediye bütçesinden harcadı.

Mahalle yollarına kayyumun 12 milyon 190 bin 255 TL para harcadığı, belediyenin kendi hazırladığı rapora da yansımıştı. Kayyumun belediye kasasını boşalttığını söyleyen yurttaşlar, politikalara ise oldukça tepkili.

‘HİZMETLERİ GÖRMÜYORUZ’

Mustafa Eşim, ilçelerine kayyum atandığından bu yana kentte hizmetin kesildiğini söyledi. Kayyumun 12 milyon paranın yollara harcadığını; ancak yolların yağan ilk yağmurla çöktüğünü dile getiren Eşim, harcanan paraların nereye gittiğinin bilinmediğini söyledi.

Kayyumun kentte yaşayan herkese hesap vermesi gerektiğini belirten Eşim, belediyenin 27 milyon harcama yaptığını hatırlatarak, “Bu kadar para harcadılarsa biz neden görmüyoruz? Harcanan bir para yok. 12 milyona yol yapmışlar, yollarımızın hali ortada. Yolların bozukluğundan dolayı araçlar sanayiden çıkamaz duruma geldi. Yağmur yağdığı zaman yollar çamur deryasına dönüyor. Çocuklar okula, insanlar işe giderken zorlanıyor. Viranşehir’e hiçbir hizmet yapılmadı” diye konuştu.

‘KENDİ YANDAŞLARINI ZENGİN ETTİLER’

Seçimlerden sonra kayyum zulmünün son bulacağını söyleyen Eşim, şöyle devam etti: “İlçemizde halkın iradesi gasp edildi. Sadece gasp etmekle kalmıyor, halktan aldıkları vergilerle kendi yandaşlarını zengin ediyorlar. Bizim seçtiğimiz belediye başkanı ne kadar kötü olsa bile kayyumdan bin kat daha iyiydi. En azından yapılan her harcamayı kuruşu kuruşuna halka anlatıyordu. Bizim de içimiz rahattı; ancak şimdi belediyede ne harcama yapılıyor, hizmetleri nelerdir bilmiyoruz. Belediyenin kapıları halka tamamen kapatıldı. Allah’ın izniyle 31 Mart seçimlerinde bunu değiştireceğiz.”

‘KAYYUM KENTİ TALAN ETTİ’

12 milyon paranın yollara, toplamda 27 milyon paranın da kente hizmet için harcandığı yönünde iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden İsmail Toptan da, ilçede son 2 yıldır hizmetlerin kesildiğini, belediyenin en ufak bir çivi bile çakmadığını söyledi. DBP döneminde kentte altyapı sorununun olmadığını, halka dönük hizmetlerde ciddi sorunların yaşanmadığını dile getiren Toptan, kayyum ataması ardından ilçenin talan edildiğini ifade etti.

‘BU GİDİŞATI DEĞİŞTİRECEĞİZ’

Geçen yıl, yaz ayı boyunca Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) tarafından “altyapı çalışmaları” adı altında kazı çalışmaları yapıldığını hatırlatan Toptan, bu çalışmaların hala devam ettiğini, kazılan yerlerin olduğu gibi bırakıldığını ve kayyum belediyesinin ise bu duruma müdahale etmediğini kaydetti. Kayyumun halka kulaklarını tıkadığını ifade eden Toptan, “Kayyum belediyesi halkın hiçbir talebini dinlemedi. Halkın tepkilerine kulaklarını tıkadı. Şimdi de belediye bütçesinden milyonlar harcadı. Bunu da halka hizmet adı altında yapıyorlar. Biz hiçbir hizmet görmedik. Eğer hizmet yapılmışsa bunu kentte yaşayan halk neden görmüyor hissetmiyor?” diye sordu. Seçimlerle bu gidişatı değiştireceklerini sözlerine ekleyen Toptan, kayyumdan yaptıklarının hesabını soracaklarını aktardı. MA – Erdoğan Alayumat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...