GAZETE SOKAK – Cizre kayyumunun icra başvurusunun, kendi döneminde tam zamanlı olarak işe alınan ve halen belediyenin avukatı olarak görünen Ö.Y. adlı avukat tarafından yapıldığı öğrenildi. Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ, “Usulsüz iş yapıyorlar” dediği avukatı Şırnak Barosuna şikayet etti.

Şırnak’ın Cizre Kaymakamı Faik Arıcan, 31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçen belediyeye, kayyumluk yaptığı dönemde 15 günlük alacağı olduğu gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde tebligat göndermişti. Arıcan, 15-31 Mart tarihleri arasındaki 15 günlük 6 bin 743,84 TL’nin hesabına yatırılmaması üzerine Cizre İcra Dairesi’ne başvurarak, belediyeyi icraya vermişti.

ÇALIŞTIĞI KURUM ALEYHİNE ÇALIŞTI!

Söz konusu icra başvurusunun, kayyum döneminde tam zamanlı olarak işe alınan ve halen belediyenin avukatı olarak görünen Ö.Y. adlı avukat tarafından yapıldığı öğrenildi. Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ, belediye dışında herhangi bir kuruma hizmet veremeyeceğinden kaynaklı icra başvurusu yapan avukatı, Şırnak Barosuna şikayet ederek, hakkında işlem başlatılmasını istedi.

Baroya yapılan başvuruda, avukat hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunulacağına dair de bilgi yer aldı. Başvuruda şu ifadelere yer verildi: “Belediyemizin tam zamanlı avukatı olan Ö.Y.’nin bizdeki sözleşmesinden kaynaklı olarak başkaca iş alamayacağını, başka herhangi bir ad altında belediye dışında bir kurumun sigortalı çalışanı olmadığını/olamayacağını, bununla beraber serbest meslek erbabı olarak da belediye dava ve takip işleri dışında başka herhangi ad altında avukatlık mesleğine ilişkin iş ve işlem yapmadığı/yapamayacağını taahhüt etmiştir. Buna rağmen yaptığımız resmi yazışma ve araştırmalara göre adı geçen personelin ilgili dönemler dahil olmak üzere halen aktif vergi kaydı bulunduğu, fiili ve resmi olarak avukatlık bürosunun bulunduğu, aktif olarak serbest meslek anlamında avukatlık kapsamında iş ve işlemler yaptığı, dava takibi yaptığı hususunda bilgiler edinilmiştir. Bu durumdan kaynaklı olarak Belediyemiz kapsamında soruşturması devam etmekte olup ilgili hususlardan kaynaklı olarak hem görevi ihmal suçu, hem bilerek ve isteyerek kamu zararına ilgili dava takip işlemlerine gerekli özen ve disiplin sınırları içerisinde takibi yapılmadığı, hem de fiili olarak mesai şartlarına riayet edilmediğinden dolayı adlı makamlara da ilgili suç duyurusunda bulunulacaktır.

Gerek Belediyemiz ile imzalamış olduğu sözleşmeye uyulmamış olması, gerekse de 1136 sayılı Avukatlık Kanunu 11 ve 14’üncü maddesi yönetmeliği mevzuatı gereği, yukarıda bahsi geçen hususlarda araştırma yapılarak, kanunda kaynaklanan hem adli hem de idari bir soruşturma yürütülmesi gerekliliği malumumuzdur. Bu hususta gerekli işlemlerin yapılmasını ve gereğini bilgilerinize sunarız.”

ZIRIĞ: MEVZUATTAN HABERSİZ OLMALARI ANLAŞILIR DEĞİL

Konuya ilişkin konuşan Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ, Yargıtay kararlarına göre resmi kurumda tam zamanlı çalışan bir avukatın, ilişiğini kestiği kurumun aleyhine 2 yıl boyunca vekalet veremeyeceğini aktardı. Zırığ, “Hem Kaymakam, hem de onun fikir ve hukuk danışmanı olan bu avukatın yasalardan haberleri olmadığı anlaşılıyor. Ya da bile bile usulsüz iş yapıyorlar. Bir kentin en üst amirinin kendi mevzuatlarından bu kadar habersiz olması anlaşılır değil” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...