GAZETE SOKAK – HDP’nin Nusaybin Belediye Eşbaşkan adayları Semire Nergiz ve Ferhat Kut, daha fazla mücadele için aday olduklarını belirterek, “Kayyumları Ankara’ya gönderip, halka ait olanı geri iade edeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Mardin ve ilçelerinde göstereceği belediye eşbaşkan adaylarının neredeyse tümünü belirledi. Deneyimli Kürt siyasetçi Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ı, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları olarak belirleyen HDP, geçtiğimiz yıllarda ilan edilen sokağa çıkma yasakları sonrası 6 mahallesi tümden yerle bir edilen Nusaybin’de ise avukat Semire Nergiz ve Ferhat Kut’la seçim yarışına katılacak.
Aday adayları arasında yapılan ön seçimle belirlenen eşbaşkan adayları Nergiz ve Kut, 31 Mart’a dair hedeflerini ve kente dair projelerini Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.
‘DAHA FAZLA MÜCADELEYİ ÖNÜMÜZE KOYDUK’
Gençlik yıllarından bu yana siyasetin içinde olan, yine HDP’nin kuruluşundan bugüne partide yöneticilik yapan 4 çocuk babası eşbaşkan adayı Kut, kent sakinlerinin yakından tanıdığı bir isim. Aday olduğu kenti, “Nusaybin direnişin şehri. 90’lı yıllardan itibaren büyüyen ve 2015 yılında başlayan özyönetim direnişlerinin yaşandığı bir kent” olarak tanımlayan Kut, yasaklarda yaşananlar ve sonrasında hayata geçirilen kayyum uygulamalarıyla kentin çok ağır biçimde mağdur edildiğini ifade etti.
Kut, neden aday olduğunu ise, “Bu mağduriyetlerin giderilmesi için daha fazla mücadele etmeyi önümüze koyduk” sözleriyle açıkladı.
’KAYYUMLARI ANKARA’YA GERİ GÖNDERECEĞİZ’ 
Seçilmeleri halinde öncelikli hedeflerinin halkın manevi değerlerini hak ettiği yere taşımak olacağını vurgulayan Kut, “Gençliğin, kadınların ve aslında halkımızın bir bütün olarak yeniden örgütlenmesinin önünü açmak, önceliğimiz olacak. Nusaybin’de kayyum atanmadan önce meclislerimiz ve kooperatiflerimiz vardı. Bunları yeniden hayata geçireceğiz. Halkımızın beklentilerini, taleplerini ve mağduriyetlerini gidermek bizim önceliğimiz olacak” diye konuştu.
Kut, kayyum atamalarıyla birlikte belediye kapılarının halka kapatıldığına da dikkat çekti. Bu nedenle “kayyumları Ankara’ya geri göndereceklerini” vurgulayan Kut, devamında şunları dile getirdi: “Bu kesin. Ancak ondan sonra yükümüzün daha da ağır olacağını biliyoruz. Ama biz halkımızla birlikte Nusaybin’i yönetmeye her durumda talibiz. Bu kenti halkımız ile birlikte yöneteceğiz. Nusaybin kadın kenti, Nisêbîna Rengîn’dir. Biz bu kenti yeniden Nisêbîna Rengîn yapacağız.”
NERGİZ: DEMOKRASİ GÜNÜ OLACAK
Diğer Eşbaşkan Adayı Semire Nergiz ise, doğduğu kentte insan hakları savunuculuğu ve hukukçu kimliğiyle tanınan bir isim. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Nergiz, uzun yıllardır kadın ve çocuk hakları alanında bir mücadele içerisinde.
Nergiz, neden aday olduğunu “Nusaybin benim için kadim bir kent. Bu kararı ahde vefa olarak görüyorum. Nusaybin’e hizmet etmek, bir taşın üstüne başka bir taş koyabilmek için aday oldum” sözleriyle özetliyor.
31 Mart’ın “Demokrasi Günü” olacağını söyleyen Nergiz, yapılacak seçimlerin ise şöyle açıkladı:  “Yerel yönetimler, demokrasinin vazgeçilmezleridir. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Kayyum uygulamalarının gayri meşru olduğunu belirtiyoruz. 31 Mart bu nedenle demokrasinin başarısı olacak. Nusaybin’in yıllardan bu yana verdiği mücadele ile yoğun bir bilgi birikimi bulunuyor. Bu çerçevede bu seçimler, halkın tekrar iradesini, rengini yansıtacağı gün olacak.”
‘KAYYUM HALK NEZDİNDE KABUL GÖRMEDİ’
Nergiz’e göre, kayyum atanması sonrası Nusaybin halkının anlamakta zorluk çektiği  işlere imza atıldı. Halkın gönlünde yer edinmiş Musa Anter Parkı ve Newroz Anıtı gibi birçok sembolik esewrin kayyum tarafından yok edilmesini buna örnek olarak gösteren Nergiz, “Her şehrin bir kimliği vardır. Kimliğinin yok oluşuna sebep olacak hiçbir uygulama halk nezdinde kabul görmez. Bu bizim için de geçerlidir. Nusaybinliler ne istediğini bilen bir halktır. Halkla birlikte halkın istediği her şeyi yapmaya çalışacağız” dedi.
‘NUSAYBİN’E AİT OLANI NUSAYBİN HALKINA TESLİM EDECEĞİZ’
Amaçlarının “Nusaybin’e ait olanı Nusaybin halkına teslim etmek” olduğunu vurgulayan Nergiz, kente dair projeleri hakkında da bilgi verdi.
Halkın yönetime katılmasına dönük projeler geliştireceklerini ifade eden Nergiz, “Bizlerin değil, halkın dediğinin olması için projeler geliştireceğiz. Nusaybin’in çocukları için her mahalleye park yaparak, çocukların oyun alanlarının çoğalması için çabalayacağız. Gençlerimizin burs imkanlarından faydalanması için yanlarında yer alacağız. Yaşlılarımızın da bilgeliğini unutmadan, onlar için projeler geliştireceğiz. Ticari anlamda iki ülkeye açılan iki ayrı sınır kapısı var ve bunlardan yararlanılamıyor. Nusaybin’in kapılarını dünyaya açacağız” diye belirtti.
MA / Ahmet Kanbal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...