GAZETE SOKAK – Mardin’de 8’inci gününe giren kayyum protestolarında gazetecilerin açıklamayı takip etmesine izin verilmeyince, HDP’li milletvekilleri kendi açıklamalarını telefonlarıyla çekerek yayımladı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasına yönelik protestolar 8’inci günde de yapılan açıklamayla protesto edildi. HDP’li çok sayıda vekilin de aralarında bulunduğu bir grup, kent merkezinde bulunan Karayolları Parkı’nda bir araya geldi. Kısa bir süre sonra zırhlı araçlarla parka gelen çok sayıda polis, milletvekillerinin bulunduğu alanı kalkanlarla çembere aldı.

GAZETECİLERE ENGEL

Bu sırada eylemi çekmek isteyen gazeteciler zorla çemberin dışına çıkarılarak, sarı basın kartı istendi. Gazetecilerin dışarıya çıkarılmasına tepki gösteren HDP’li vekiller ve polisler arasında kısa bir süre gerginlik çıktı. HDP’li vekiller, gazetecilerin eylemi takip etmesinin engellenmesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu vurguladı.

VEKİLLER ÇEKİM YAPTI

Gazetecilerin engellenmesi üzerine HDP’li milletvekilleri, kendi açıklamalarını sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınladı. Çekimleri engellenen gazeteciler ise, çemberin dışında açıklamayı çekmek zorunda kaldı.

KAYYUMA SESLENDİLER

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül yaptığı açıklamada, Mardin’de yerine kayyum atanan Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ın meşru eşbaşkanlar olduğunu belirtti. Bülbül, kayyuma şu sözlerle seslendi: “Sen insanlığa karşı suç işliyorsun. Mardin halkına karşı suç işliyorsun. Bugün yargılanmıyor olabilirsin ama bu tavrından dolayı yargılanacaksın. Çünkü bu demokrasiye karşı işlenmiş bir suçtur.”

Açıklama sonrası HDP’li milletvekilleri sloganlarla parti binasına kadar yürüdü. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...