GAZETE SOKAK – Kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi, restore ettiği Peynirciler Çarşısı’ndaki dükkanların kirasını 2 katına çıkardı. Durumdan şikayet eden esnaf, 31 Mart seçimlerini bekliyor.

Van merkezde bulunan Peynirciler Çarşısı esnafı, restorasyon sonrası artan dükkan kirasından şikayet ediyor. Kayyum atanan Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen çarşıda 82 dükkan bulunuyor. 73 dükkanın belediyeye ait olduğu çarşıda, bazı dükkanların 487 TL olan kirası bin 150 TL’ye, bazılarının ise 900 TL’den 2 bin 200 TL’ye çıkmış durumda.

‘SEÇİLECEK YÖNETİME GİDECEĞİZ’

Artan kiradan şikayet eden esnaflardan Emrah Emrah, “Önce bin 600 TL olan kiramız restorasyondan sonra 2 bin 500- 3 bin TL’ye kadar çıktı. Bizim dükkanın kirası bin 600 TL idi 2 bin 400 TL oldu. Bu işsizlikte bize yardım edilmesi gerekirken maalesef kiraları yükselttiler” dedi. Emrah, durumu 31 Mart seçimlerinden sonra seçilecek yönetim ile konuşacaklarını söyledi.

‘ESNAF MAĞDUR’

24 yıldır Peynirciler Çarşısı’nda esnaflık yapan Tuncer Bilici ise ekonomik krize dikkat çekerek, “Bin 200 TL olan kiralar 2 bin TL, 2 bin 500 TL oldu. Bu sonuçta kamunun yeri olduğu için bize yardımcı olmalarını bekliyoruz. Bin lira olan kiralarımızın en düşüğü bin 600 TL oldu. Bunlar gündeme gelse iyi olur. İş olmadığı için esnaflar mağdur” diye konuştu.

‘KİRALAR 2 KATINA ÇIKTI’

Çarşının 15 yıllık esnafı Murat Ayan de, restorasyon süresince büyük zorluk çektiklerini de dile getirerek, “işler son zamanlarda çok düşmüş. Ülkede büyük bir ekonomik kriz var. Ondan dolayı bütün esnafları etkiliyor. Çok düşüşlerdeyiz. Buranın restore edilmesiyle müşteri kaybımız oldu. Restore edilmesi güzel ve temiz ama kiralar yüksek olduğundan çıkaramıyoruz. Daha önce bin TL ödüyorduk şuan 2 bin ödeyen var. Bizim dükkan kirası bin TL idi şimdi bin 600 TL oldu” diye konuştu. MA / Müjdat Can – Fazıl Elçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...