GAZETE SOKAK – Kayyum protestolarının 8’inci gününde devam ettiği Van’da polis engellemesine rağmen açıklama yapan HDP’liler, sonuç alınca kadar eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Kayyum atanmasının protestoları Van’da 8’nci gününde de sürdü. Açıklama yapmak için Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Sanat Parkı’nın yanında açıklama yapmak isteyen HDP’li milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve çok sayıda yurttaşın açıklama yapmasına polis izin vermedi. Polisin engellemesine rağmen HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede açıklama yapmaya başladı. Dede, konuşmaya başladığı esnada gazeteciler polisler tarafından engellenerek görüntü alınmasına izin verilmedi. Ardından milletvekilleri hariç herkese GBT sorgulaması yapılmak istendi.

Gazetecilerin uzaklaştırılması üzerine partililer, HDP İpekyolu İlçe Örgütü binasına geçerek açıklama yaptı. HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, kayyum darbesine karşı yapmak istedikleri açıklamanın Vali tarafından engellendiğine işaret etti.

‘HALK SESİNİ YÜKSELTİYOR’

Tüm engellemelere rağmen halkın sokaklarda sesini yükseltmeye devam ettiğini belirten Işık, “Neden sesimizin halka ulaşmasını engelliyorlar? diye sordu. Işık, bu durumun tek sebebinin kayyumun yapmış olduğu hırsızlık, yolsuzluk ve talanın açığa çıkarak halk tarafından bilinmesinin engellenmesi olduğunu söyledi. 31 Mart seçimlerinden sonra kazanılan Bulanık Belediyesi’ne asılan gelir-gider tablosunun asılmasına dahi izin verilmediği örneğini veren Işık, bu engellemelerde kayyumun yapmış olduğu yolsuzluğun halka ulaşmasına engel olmak olduğunu belirtti.

‘YARIN BİR KAYYUM ÇIKAR BUNLARI AÇIKLAR’

Davutoğlu’nun söylemlerine atıfta bulunan Işık, “Birkaç yıl sonra bir kayyum belki çıkar derki; ‘ben kayyum döneminde yapılanları hangi bakana, hangi valiye neler neler yaptığımızı, hangi şekilde yolsuzluk yaptığımızı söylersem o dönemki siyasiler toplum içine çıkamaz.'”

‘DİRENİŞİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Kayyumun sadece HDP ya da Kürt halkına karşı yapılan darbe olmadığını belirten Işık, “Bu Türkiye hukukuna yapılmış faşizan bir darbedir. O açıdan diyoruz ki kayyuma karşı çıkmak Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmanın gereğidir. Kayyuma karşı çıkmak Kürtler ve demokratik güçlerle birlikte olmanın gereğidir. Kayyuma karşı çıkmak insan olmanın gereğidir. Biz insan olmanın gereği olan eylemlerimizi, direnişlerimizi sonuç alıncaya kadar devam ettireceğiz” ifadesinde bulundu.

BU BORÇ NEYİN BORCUDUR?

Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Mustafa Avcı ise eşbaşkanlık sisteminin bir düşünce, bir programsal ifade olduğunu söyleyerek bunun mücadelesini yürüteceklerini belirtti. Avcı, “Biz halka ait olan öz kaynakları yeniden halka kullanmaktan başka hiçbir şeyi programlamadık. 1 Katrilyon 108 trilyon muhasebeleştirilmiş borç var. Bu borçla devraldık. Halkın büyük oranda bir hizmet talebi beklentisi var. Bu borca rağmen bu hizmet talebini karşılamakla uğraşırken tamda bu ay ciddi bir hizmet üretim sunma programına kavuşmuşken el konuldu. Bu aynı zamanda halkın taleplerini karşılamaya engelden başka bir şey değildir. Bu borç neyin borcudur? Hangi hizmet sunuldu da bu borç oluştu?” diye sordu.

‘AYNI HIRSIZLAR YENİDEN GÖREVDE’

Kayyumların icraatları araştırdıklarını söyleyen Avcı, “Kim yaptığının peşine düştük. Kimisini yargıya, savcıya teslim ettik. Kimisinin de dosyalarını hazırlık aşamasındaydı teslim edecektir. Şu darbeyle ona da el konuldu. Açıklıkla söylüyorum şuanda aynı hırsızlar bir kez daha göreve getirildi” ifadesinde bulundu.

‘KARARDAN BİR AN ÖNCE DÖNÜLSÜN’

Hizmet üretim sürecindeki hiçbir emekçi ile uğraşmadıklarını söyleyen Avcı sözlerini şöyle tamamladı: “Bakın bulamazsınız sadece işe gelip gitmeyen ayda bir maşını alan 3 kişi dışında kimsenin ekmeği ile oynamış değiliz. Hırsızları görevden alıp yerini değiştirdik. Haklıyız, bu haklılığımızı mecburen anlatacağız. Başaracağımıza inanıyoruz. Kayyum bu zihniyeti ile uzun süre belediye yönetimini yürütemeyeceğine güçlü bir inancımız vardır. Çok kısa sürede alınmış bu haksız, hukuksuz, altyapısız ve hatta ölçerek söylüyorum ahlaksız karardan bir an önce siyaseten vazgeçsinler, biz görevimizin başına geçelim ve halkımızın hizmetinde çalışmalarımızı sürdürelim” diye konuştu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...