GAZETE SOKAK – Kayyumla yönetilen Mardin Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim programı kapsamında hazırlıklarına başladı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeyken belediyenin hazırladığı ancak kayyum atanması sonrası yüksek fiyatlarla ihale edilen projeler, belirtilen tarihlerde bitirilemedi.

Kayyum Vali Mustafa Yaman’ın her iki ayda bir Anadolu Ajansı (AA) veya İhlas Haber Ajansı’na (İHA) verdiği mülakatta “2 aya kadar açacağız”, “çok yakında açıyoruz” dediği ve söz verilen tarihlerden önce teslim edileceği iddia edilen projeler, üzerinden aylar geçmesine rağmen bitirilemedi.

Projelerin açılışı, 31 Mart seçimleri öncesi, “toplu açılış töreni” adı altında düzenlenecek program kapsamında kentte gelecek olan Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek. Bu kapsamda bir süre önce çalışmaları durdurulan projeler, takviye iş gücüyle Erdoğan’ın programına yetiştirilmeye çalışılıyor.

AKP’Lİ FİRMAYA VERİLEN BİNANIN YAPIMI SÜRÜYOR

Erdoğan’ın katılması beklenen törende, açılışı yapılacak olan projelerden biri Mardin Sanat Akademisi binası. Projesi kayyum döneminde hazırlanan binanın işe başlangıç tarihi 23 Mart 2018, bitiş tarihi ise 24 Eylül 2018 olan Sanat Akademisi binası henüz bitirilemedi. İhale bedeli olarak 2 milyon 925 bin TL karşılığında AKP’ye yakınlığıyla bilinen Mehmet Serhat Bingül ve Mahmut Ulaş Bingül Ortak Girişimi’ne yaptırılan binanın inşaatı bir türlü tamamlanamadı. Kayyum Mustafa Yaman’ın son ziyareti ile Ocak ayı içinde bitirilerek, açılışa hazır hale getirilmesinin istenmesinin ardından çalışmalara hız verildi. Binanın Erdoğan’ın Mardin programına yetiştirilmesi için işçi sayısı da artırıldı.

DBP’Lİ BELEDİYE’NİN 5 KATI FİYATLA

Büyükşehir Belediyesi’nin Erdoğan’ın açılışına hazırladığı projelerden bir diğeri de, kentin en önemli projesi olarak bilinen Kamor Yaşam Alanı ve Spor Kompleksi projesi. DBP’li belediyenin 2016 yılında hazırladığı projeye 2 milyon 700 bin TL ödenek ayrıldı. Kayyum atanması nedeniyle başlanamayan proje, daha sonra “kayyum projesi” olarak sunuldu. Belediye proje maliyeti olarak 14 milyon 403 bin 215 TL gösterirken, 2017 yılının Ağustos ayında yapılan ihale sonucu proje 10 milyon 937 bin 905 TL karşılığında Diyar Sur İnşaat Nakliye Firması’na verildi. Başlangıç tarihi 21 Kasım 2017 olan projenin bitim tarihi ise 12 Ekim 2018 olarak belirlendi. Ancak firma bugüne kadar projenin yarısını dahi tamamlayamadı. 2018 yılının Haziran ayında kayyum Mustafa Yaman, projenin 2 ay içinde tamamlanarak hizmete sunulacağını söylemesinin ardından çalışmalar tamamen durdu. Projenin açılışa yetiştirilmesi için geçtiğimiz hafta işçi sayısı artırılarak çalışmalara tekrar başlandı.

BİTİRİLMEYEN YOL PROJESİ

DBP yönetimindeyken hazırlanan projelerden bir diğeri ise, Yenişehir semtinden tarihi Mardin’e çıkan yol güzergahında yapılan dikey bahçe projesiydi. Proje bin 500 metrekare alanda 295 metrelik yol güzergahında hayata geçirilecek şekilde planlandı. DBP’li belediye döneminde maliyeti 600 bin TL olarak belirlenen proje, kayyum ataması sonrası ihale edildi. Kayyum belediyesi proje maliyetini DBP’li yönetimin belirlediği maliyetin yaklaşık 800 bin TL fazlası olarak 1 milyon 394 bin 822 TL olarak hesapladı. Yapılan ihale sonucunda proje Digma Mimarlık Kentsel Tasarım Peyzaj İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne 1 milyon 1milyon 111 bin 700 TL karşılığında verildi. Ancak proje daha sonra yapılan eklemelerle yaklaşık 2 milyon liraya belediyeye fatura edildi. 2017 yılında biten projenin de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını gerçekleştireceği projeler arasına eklenmesi bekleniyor. MA – Ahmet Kanbal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...