GAZETE SOKAK – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce (DBB) gerçekleştirilen bir ihaleye ilişkin Mezopotamya Ajansının (MA) “6 milyon liralık ihaleye ‘salgın’ kılıfı” başlığı ile 4 Mayıs’ta (dün) servis ettiği haber sonrasında, DBB kayyımı Vali Hasan Basri Güzeloğlu imzası ile bir açıklama yapıldı. Güzeloğlu’nun, hem belediye hem de Valilik’e ait internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan açıklamasında, söz konusu ihaleye ilişkin kamuoyu ile paylan bilgilerin asılsız olduğu savunmasına sarıldı.

Açıklamasında, ihaleye katılım için 13 farklı firmaya davet yazısı gönderildiğini iddia eden kayyım Güzeloğlu, “5 firma ihale dokümanını satın almış ve 3 firma da ihaleye teklif vermiştir. Yapılan uygunluk kontrollerinde yaklaşık maliyeti 8.171.058 TL olan söz konusu ihalemiz % 18,91’lik kırımla 6.625.800 TL ile en uygun teklifi veren firmaya verilmiştir” diyerek ihalenin şeffaf yapıldığını ileri sürdü.

MA’nin haberinin, belediyeyi karalamak için yapıldığını savunan kayyım, haberle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacağını kaydetti.

BELGE KAYYIMI BOŞA ÇIKARDI

Fakat “2020/180649” kayıt numaralı ihaleye dair MA’nın ulaştığı “Sonuç ilanı”, kayyım Güzeloğlu’nu yalanlar nitelikte.

DBB Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından “Vektör kontrolü için cihaz ve araç kiralama hizmet alımı işi” için 2 Nisan 2020 tarihinde açılan ihalede 12 ay süreli kiralamanın yaklaşık maliyeti kayyım Güzeloğlu’nun iddia ettiği gibi 8.171.058 TL değil, 5.962.462,50 TL olarak belirlenmiş. Belgede yer alan bilgilere göre, yine ihale dokümanını satın alıp, EKAP üzerinden e-imza kullanarak indiren firmaların sayısı 5.

Ancak Güzeloğlu’nun iddia ettiği gibi ihaleye 3 değil, haberimizde de bu yönde bilgiye yer verdiğimiz gibi sadece 2 firma teklif verdi. İhaleyi kazanan Öner Nakliye Turizm İnşaat Otomotiv Temizlik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ile Arslancan Kurumsal Hizmetler İnşaat Otomotiv Yemekçilik Turizm İlaçlama Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ortaklığı ile 15 Nisan 2020’da imzalanan sözleşmenin bedeli 6.625.800,00 TL oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...