GAZETE SOKAK – Siirt Belediyesi kayyımı belediyeye ait Celadet Alî Bedîrxan Kütüphanesi’ni yıktırdı. Tepkiler üzerine yapılan açıklamada kütüphanenin tramvay projesi nedeniyle yıkıldığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı kararıyla 15 Mayıs’ta HDP’li Siirt Belediyesi’ne kayyım olarak Vali Ali Fuat Atik, yeni bir skandala daha imza attı. Kayyım talimatı ile belediyeye ait olan Güres Caddesi üzerindeki Celadet Alî Bedirxan Kütüphanesi yıkıldı.

Belediye ekipleri tarafından yıkılan kütüphane, 2016 yılında yapılan ilk kayyım ataması sonrasında Kürtçe tabelası ve merkezdeki Kürtçe kitapların kaldırılmasıyla gündeme gelmişti. Kayyım tarafından kaldırılan tabela, HDP’nin yerel seçimlerde belediyeyi tekrar kazanması akabinde yeniden asılmıştı.

Kütüphanenin hangi gerekçe ile yıkılmasına karar verildiği konusunda henüz bilgiye ulaşılamadı.

Belediyeye kayyım olarak atanan Vali Atik, ilk iş olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun fotoğraflarını makam odasına asmakla işe başlamış, sonrasında da 10 işçiyi yasak olmasına rağmen işten çıkarmıştı.

TEPKİLER ÜZERİNE AÇIKLAMA GELDİ

Yıkıma yönelik büyüyen tepkiler üzerine Siirt Belediyesi’nin resmi sosyal medya hesabından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, kütüphanenin belediye tarafından yapılacak tramvay projesi nedeniyle yıkıldığı belirtildi.

Açıklamanın “Halkımızın talepleri doğrultusunda trafiğe kapalı Güres Caddesinde ‘Tramvay’ Projesi için ilk adımı atarak Valiliğimize ve belediyemize ait yapıların yıkımını gerçekleştirdi. Güres Caddesindeki diğer yapılar için yasal prosedür içinde tebligatlar yapıldıktan sonra projeye devam edilecektir. Provokasyon yaratmak isteyenlere tek cevabımız, biriz, beraberiz, kardeşiz hep birlikte Türkiye’yiz” ifadeleri yer aldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...