GAZETE SOKAK – Kayıp kayınları ve insan hakları savunucuları, Diyarbakır ve Batman’da yaptıkları eylemlerinde 28 yıl önce katledilen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ı andı. Aydın’ın katillerin halen korunduğu ifade edilen açıklamalarda “Ellerimiz katillerin yakasında olacak” denildi.

Kaybedilen ya da ‘faili meçhul’ cinayete kurban giden yakınlarının akıbetini sorup, faillerin ortaya çıkarılıp yargılanmasını isteyen kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri, Diyarbakır ve Batman’daki eylemlerini sürdürdü. İHD Diyarbakır Şubesi’nde 543’üncüsü haftasında gerçekleştirilen eylemde, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” yazılı pankart açılıp, yine kayıpların fotoğrafları taşındı.

‘VEDAT AYDIN’IN KATİLELRİNİ SÖYLEYİN’

Bu haftaki eylemde konuşan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Raci Bilici, 543 haftadır kayıpların akıbetini ve faillerini sorduklarını vurguladı.

Temmuz ayının Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın katledildiği ay olduğunu hatırlatan Bilici, 5 Temmuz 1991’de evinden alınan Vedat Aydın’ın cenazesinin 7 Temmuz’da bulunduğunu ifade etti. Devletin İHD üyesi, avukat ve başı dik bir siyasetçi olan Aydın’ın katillerini iyi bildiğini söyleyen Bilici, “Vedat Aydın hakikatten ve insan haklarından asla taviz vermezdi. Bütün katliamların ve vahşetlerin yapıldığı dönemde Vedat Aydın rol ve misyonunu çok iyi oynadı. 90’lı yıllarda Vedat Aydın katledildi. Bugün bizim açıklama yaptığımız salonun ismi bile Vedat Aydın. Onu asla unutmamak için buradayız. Biz de Vedat Aydın ve kaybedilen bütün arkadaşlarımıza söz veriyoruz. Bu davadan vazgeçmeyeceğiz. Siz hep aklımızdasınız ve akılımızdan da asla çıkmayacaksınız. Devlet arşivlerini açsın ve katillerini söylesin” dedi

‘20 SONRA İFADEYE ÇAĞRILDI’

İHD Şube Yöneticisi Avukat Gurbet Yavuz da Vedat Aydın’ın katlediliş hikâyesini anlattı. Aydın’ın evden alınma, cenazesinin bulunması ve ardından gerçekleşen cenaze törenine yönelik saldırı süreçlerini paylaşan Yavuz, cinayetin ardından başlatılan soruşturmaya ilişkin şunları kaydetti: “Tam 20 yıl sonra Aydın’ın eşi Şükran Aydın, emniyete çağrıldı. Kendisine ‘Gece eve gelenler bunlar mıydı?’ diye soruldu. Aydın, ‘20 yıl oldu, nasıl tanıyayım’ dedi. Cinayet, halen aydınlatılabilmiş değil. İşkenceci failler halen yargı karşısına çıkarılmamış, halen cezalandırılmamıştır.”

Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

‘28 YIL GEÇTİ, FAİLLER KORUNUYOR’

Kayıp yakınları, Batman’da da 449’uncu haftasına ulaşan eylemleri için İHD şubesinde bir araya geldi.

“Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” yazılı pankartın açılıp, kayıpların fotoğraflarının taşındığı açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ayşe Acar Başaran, insan hakkı savunucuları, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar katıldı.

İHD Şube Eşbaşkanı Deniz Rümeysa Kaya tarafından yapılan açıklamada, Vedat Aydın’ın öldürülmesi üzerinde duruldu.

Aydın’ın kaçırılarak vahşice katledilmesinin üzerinden tam 28 yıl geçtiğini ve katillerinin halen korunduğunu söyleyen Kaya, “Ellerimiz katillerin yakasında olacak! Sevgili Vedat Aydın ve cenazesi sırasında yitirdiklerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Kaya’nın konuşmasının ardından oturma eylemi gerçekleştirildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...