GAZETE SOKAK – 10 Ekim Katliamı’nda yaşamanı yitirenler Gar önünde anıldı. 10 Ekim-Der Eşbaşkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Üçüncü yılda yarım kalan barış mitingini, barış şiarını haykıralım. 3 yıl sonra hayatını kaybedenlerin düştüğü yerdeyiz” dedi.

Ankara 10 Ekim 2015 Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenler katliamın olduğu yerde anıldı. Gar meydanına giden tüm yollar polis tarafından ablukaya alınırken, giriş çıkışlar trafiğe kapatıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren onlarca TOMA ve yüzlerce polis tarafından kapatılan alana başta katliamın gerçekleştiği yere yalnızca ellerinde olan listelerde adları olan yaralı ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının alınacağını söylendi. Avukatların girişimi ve ailelerin tepkisi üzerine ilk arama noktasında girişlere izin verildi. Anmanın yapılacağı alana çakmak, şarj aleti, güçbankası ve kalem gibi eşyalarla girilmesine izin verilmedi.

Çevredekiler bu duruma “Katliam günü neredeydiniz?” diye tepki gösterdi.

POLİS BİBER GAZI SIKTI

Gara gidilen yollarda yurttaşlar ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşanırken, polis biber gazı sıktı. Biber gazından etkilenen etkilenenlere arkadaşları yardımcı olurken, araya HDP’li ve CHP’li vekillerin girmesiyle gerginlik sona erdi. Daha sonra herkes alana alınmaya başladı.

BARİKATLAR YIKILDI

Anmaya gelenler bu eşyalarını arama noktalarında bırakıp geçmek zorunda kalırken, sarı basın kartı olmayan gazetecilere engel çıkarıldı. Yapılan görüşmeler ardından gazetecilerde alana alınırken, ilk arama noktası ardından katliamda yaşamını yitiren aileler, emek ve demokrasi örgütü üyeleri ellerindeki pankartlar ve yaşamını yitirenlerin fotoğraflarıyla yürüyüşe geçti. Katliam alanına gelene kadar kitle sık sık “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla yürüdü. Polisler tarafından 3 arama noktası kurulurken, kadınlar üçüncü arama noktasında polis barikatını yıkarak alana yürüdü.

‘ARKADAŞLARIMIZIN HESABINI SORACAĞIZ’

Anma tüm engellemelere rağmen saat 10.04’te başlarken anmaya HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ile HDP’li milletvekilleri, CHP Milletvekilleri, KESK, DİSK, TTB ve TMMOB Genel Başkanları ile çok sayıda sivil toplum örgütleri katıldı. Saygı duruşu ardından ilk olarak 10 Ekim mitingini düzenleyen kurumlar adında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuşma yaptı. Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını hesaplayanların halka hesap vermediği sürece öfkelerinin ve acılarının dinmeyeceğini kaydeden Çerkezoğlu, “Katillere koridor açan, saldırı olacağını gizleyenler, gaz sıkma emrini verenler, güvenlik tedbirleri almayanlar yargılanmadıkça adalet mücadelemiz sürecektir. Katliamın tüm sorumluları yargılanana kadar öfkemizi diri tutacağız. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” diye konuştu.

‘ANT OLSUN Kİ DURMAYACAĞIZ’

“Kokteyl örgüt, diyerek davayı sulandıranlar katliamın IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen mahkeme kararı sonrası hala koltuklarında oturmaya devam ediyorlarsa dava dosyasının daha başındayız” diyen Çerkezoğlu, “Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar ant olsun ki durup, dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

‘ 3 YIL SONRA BARIŞI HAYKIRALIM’

Ardından söz alan kapatılan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Eşbaşkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Katliamdan sonra ilk defa yıl dönümünde, 10.04’de Ankara Garı önünde olduk. 36’ncı ayında bu ülkede bir mücadelenin ancak dayanışmayla ve sabırla takip edilmesiyle mümkün olduğunu gördük. Evlerine ateş düşen insanlar olarak bir şey söylemeye geldik. Üçüncü yılda yarım kalan barış mitingini, barış şiarını haykıralım. O gün buraya gelen canlarımız burada barış demek için geldi ve 3 yıl sonra biz bugün burada onların barış talebini dillendirmeye, barış demeye devam edeceğiz. Özgürlük diyenin tutsak olduğu, barış diyenin hayatıyla ödediği bu konjonktürde acıların yüklediği onuru görüyorum. Biz barış demekten vazgeçmeyelim. Bizim büyük acılarımız var ama bizim onurlu bir görevimiz de vardı. O gün burada bir mahşer yeri vardı havadaki o kokuyu biliyorum ki hepiniz hissediyorsunuz. 3 yıl sonra hayatını kaybedenlerin düştüğü yerdeyiz. Zor olanı başaracağız ve adalet mücadelesinden nasıl vazgeçmediysek, sistem bizi katlettikçe biz buradayız demekten de vazgeçmeyeceğiz. Biz sokaklara çıkmadan, sesimizi duyurmadan hiçbir amacı gerçekleştiremeyeceğiz. Sözümüzü söylemeye, mücadele etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.

Yapılan açıklama ardından katliam sonrasında yapılan karton anıta karanfiller bırakıldı. Eşlerini, çocuklarını katliam da kaybeden ailelerin çocuklarının, eşlerinin kartondaki resimlere dokunması duygulu anlara neden oldu. Karanfillerin anıta bırakılması ardından anma sona erdi. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...