GAZETE SOKAK – Beklentilerin altına gerçekleşen asgari ücret rakamlarını değerlendiren iktisatçı Mustafa Sönmez, “Kaşığın ucuyla verdiklerini seçim sonrası uygulayacakları çok ağır kemer sıkma politikasıyla yine kaşığın sapıyla çıkaracaklar” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yaptığı son toplantısı ardından 2019 yılı için asgari ücreti 2 bin 20 lira olarak açıkladı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) ise, asgari ücretin en az, 2 bin 800 TL olması gerektiğini belirtmişti. Ekonomist Mustafa Sönmez, beklentilerin altında açıklana asgari ücret rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘BİR LÜTÜF DEĞİL’

Belirlenen asgari ücretin ilk başlarda hakkaniyetli bir artış şeklinde görülse de beklentilerin altında açıklandığını dile getiren Sönmez, “Özelikle DİSK’in yaptığı tespitlerde alınan takdir rakamlarından hareketle asgari ücret 2 bin 800 TL bekleniyordu. Yani 800 TL eksiktir. Çünkü asgari ücret sadece bir işçinin değil, işçinin ve ailesinin geçimini karşılamak durumunda olan bir ücrettir. O nedenle belirlenen 2 bin 20 TL beklentilerin altında. Günün şartlarında olması gerekenin altında bir karardır. Ama bunu ortalıkta büyük bir lütuf gibi pazarlayacaklar. İşte bin 600 TL’den 2bin 20 TL’ye çıkardık, 420 TL zam yaptık, işte yüzde 26 oranında zam yaptık gibi. ‘Enflasyonun üstünde bir zam yaptık’ diyerek bunu bir propaganda malzemesi olarak kullanacaklar. Nitekim Türk – İş her zaman yaptığı gibi, bunu yeterli bir artış olarak ilan edecek ve bunun pazarlanması işçilere yapılmış bir lütufmuş gibi gösterilecektir” diye konuştu.

‘İŞVERENE JEST’

Asgari ücretin açıklaması ardından AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, “önümüzdeki dönemde istihdam teşviklerine devam edeceğiz. 2019 ve 2020 yıllarında ilk defa işe alınacakların vergi giderlerini devlet üstlenecek” yönündeki söylemini de değerlendiren Sönmez, “Bu söylem bundan sonraki işçi vergi giderlerinin hazineden karşılanacağı anlamına geliyor. Bu işverene bir jesttir. İşverenin işini kolaylaştıran bir durumdur” değerlendirmesinde bulundu.

‘SEÇİM ŞEKERLERİ VERİYORLAR’

Yaklaşan yerel seçimlere de dikkat çeken Sönmez, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “AKP önümüzdeki yerel seçimlerinde endişelidir. Çünkü yapılan tüm anketlerde seçmen, Türkiye’nin en büyük sorunun ekonomi olduğunu söylüyor. Dolaysıyla geçim problemi, pahalılık, işsizlik var, bundan dolayı seçmenlerin bir öfkesi var. Bundan dolayı bu öfkelerini 31 Martta sandığa yansıtabilirler. İktidarın oyları düşebilir ki kriz dönemlerinde bunun örnekleri hep görülmüştür. Dolaysı ile bu öfkeyi yumuşatmak için bir takım seçim şekerleri veriyorlar. İşte asgari ücretin artışını bir propaganda olarak kullanacaklar. Yanı sıra doğalgaz ve elektrikte küçük indirimler yapacaklar. İşsizlik Fonu’nda bazı paralar saçabilirler. Bunu da dediğim gibi, seçim propagandası olarak yapabilirler. Yani kaşığın ucu ile verdiklerini seçim sonrası uygulayacakları çok ağır bir kemer sıkma politikası ile yine kaşığın sapı ile çıkaracaklar. Çünkü dışarıdan para gelmediği için, seçimden sonra IMF’nin vereceği krediler karşılığında, yine IMF’nin uygulatacağı reçeteyi Türkiye’ye uygulatacaklar.” MA – Selman Gülezyüz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...