GAZETE SOKAK – Erciş ilçesinde kapısı zincirle kilitli, boş bir Askeri lojmana 76 asker ve polis yerleştirildiği ortaya çıktı. HDP duruma ilişkin YSK’ya itirazda bulundu.

Van’ın Erciş ilçesi Adnan Menderes Mahallesi’nde Erciş Depremi sonrası Askeri Lojman olarak kullanılmak üzere etrafı çit çevrilerek ayrılan ve bugüne kadar kimsenin yerleşmediği kapısı zincirle kapalı 4 katli binaya 76 seçmen kaydı yapıldığı ortaya çıktı. Binalar inşa edildiğinden bu yana 8 yıldır boş olan ve kapıları zincirlenerek kilitlenen 4 katlı 16 dairenin 1 No’lu dairesine 76 seçmen yerleştirilmesinin ortaya çıkması üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Erciş ilçe yönetimi tarafından itiraza yetkili kişiler tarafından Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazda bulunuldu. HDP tarafından “Askıda bulunan seçmen kütüklerinde aşağıda belirtilen yanlışlıklar bulunmaktadır. 298 sayılı yasanın 122. Maddesi gereği itirazımızın kabulü ile listenin düzeltilmesini ve sonucun tarafımıza bildirilmesini dilerim” nedeniyle yapılan itirazda Adnan Menderes Mahallesi 1. Çıkmaz Sokak No.2 Daire1 No’lu adresin olduğu 4 katlı binanın 16 dairesinin tamamının boş olduğu” belirtildi.

Yapılan itiraza fotoğraflarda sunan HDP, “Van ili Erciş ilçesi Adnan Menderes Mahallesi 1 Çıkmaz Sokak Kapı No:2 Daire:1 Adresinde yayınlanan listeleri kontrol ettiğimizde 76 Seçmen bulunmaktadır. Adrese dayalı belirtilen adresin Askeri lojman olarak görüldüğü ve 4 katlı apartmanda bulunan 16 dairede de yaşayan kimsenin olmadığı tespit edilmiştir. Buna rağmen yayınlanan listeye göre 31 Mart seçimlerinde 76 Askeri personelin oy kullanacağı bilgisi listelerde yer almaktadır. Askıda bulunan seçmen kütüklerinde yukarıda belirtilen yanlışlıkların 298. sayılı yasanın 122. Maddesi gereği itirazımızın kabulü ile listenin düzeltilmesi ve sonucun tarafımıza bildirilmesini dileriz” denildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...